Rozwód czy separacja? Co wybrać? Co jest lepsze?
Skutkiem rozwodu jest definitywne zakończenie małżeństwa, które przestaje istnieć. Po orzeczeniu przez sąd …
Rozwód czy separacja? Co wybrać? Co jest lepsze?
Skutkiem rozwodu jest definitywne zakończenie małżeństwa, które przestaje istnieć. Po orzeczeniu przez sąd …
Czy można nałożyć opłatę za pobyt w Domu Pomocy Społecznej członka rodziny (ojca, matki itp.)?
Pobyt w DPSie podlega określonej opłacie. …
Pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jeżeli nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać, w dalszym ciągu może żądać alimentów od swoich rodziców.
…
Sąd orzeka rozwód, jeżeli pomiędzy małżonkami wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia (art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Sąd podczas postępowania sądowego bada więc, czy …
Gdy po zakończeniu umowy najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie, które będzie zniszczone, brudne, ze znacznym bałaganem, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania.
Za …
Lokator przestał płacić za wynajmowane mieszkanie? Nie chce się dobrowolnie wyprowadzić z mieszkania? Co mogę zrobić zgodnie z prawem?
W takiej sytuacji należy …
Dobra osobiste są to chronione prawem dobra niemajątkowe przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej), a także osobom prawnym i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Przyjmuje się, …
Wielu kupujących samochody używane wybiera w tym celu komis samochodowy lub zakup od poprzedniego właściciela. Często mają też miejsce sytuacje, w których auto psuje się …
Co do zasady do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, przy czym może być to także zgoda w …
Okoliczność, iż wysokość alimentów została wcześniej ustalona nie oznacza, że nie można domagać się ich podwyższenia.
Najczęstszą przyczyną, uzasadniającą podwyższenie alimentów …
Kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego zamieszkania) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie ze środków porozumiewania …
W odpowiedzi na pozew o rozwód należy ustosunkować się do wniosków i twierdzeń powoda.
Należy więc wskazać w nim, mi.in. czy wyrażamy zgodę na …
Jeżeli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek cierpi na chorobę psychiczną, można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.
Jakie są …
O tym jakie uprawnienia ma kupujący produkt lub usługę pisałam w poprzedniej części artykułu.
Ale co się dzieje, jeśli raz już skorzystaliśmy już …
Skuteczna reklamacja cz. 1
Reklamacja – internetowa encyklopedia analizuje ten termin pod kątem znaczenia potocznego, definiując go …
Problem zdefiniowania pojęcia dokumentu tylko z pozoru wydaje się być niewielki. Przeważnie – nie prawnikom – dokument kojarzy się z …
W obliczu obecnie panującej sytuacji epidemiologicznej w Polsce, ustawodawca został zmuszony do podjęcia radykalnych kroków w celu zminimalizowania negatywnego wpływu rozprzestrzeniającego się wirusa na wiele …
W związku z kwarantanną pojawiają się problemy tego rodzaju, że właściciele często w trybie natychmiastowym wypowiadają najemcom umowy najmu, co rodzi problem ich miejsca zamieszkania …
W związku ze stałym wzrostem liczby zachorowań wywołanych koronawirusem, powstało zagadnienie prawne dotyczące możliwości odstąpienia zarówno przez kupującego wycieczkę, jak i biuro podróży, od umowy …
Pozbawienie władzy rodzicielskiej możliwe jest, gdy nie może ona być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący …
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Upadłość konsumencka pozwala upadłemu na uzyskanie oddłu…
Stosunkowo łatwo określić jest moment, od którego należy płacić alimenty. Najczęściej będzie to określona data, wskazana w prawomocnym wyroku wydanym w sprawie o rozwód czy też w sprawie…
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, ustanowioną w celu zabezpieczenia praw najważniejszych spadkobierców w przypadku nieuzyskania przez nich żadnego majątku po ś…
Czym jest dyspozycja na wypadek śmierci? Jest to dyspozycja, której celem jest zagwarantowanie wpłaty o…
Z pytaniem o możliwość odrzucenia spadku spotykam się wielokrotnie. Czasami klienci wiedzą, że mogą to zrobić, czasami nawet wiedzą w jakim terminie. Ale w parze z teorią nie zawsze…
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Poznań
Michał Burtowy - Kancelaria Adwokacka
Kraków
Kancelaria Prawna Karolina Furtak
Szczecin
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Koszalin
Epz Kancelaria Radcy Prawnego Ewa Pańczyk-Żekieć