Od ponad miesiąca obowiązują przepisy tzw. Ustawy antyprzemocowej, która weszła w życie w dniu 30 listopada 2020 roku. …
Poradnik prawny - Dzieci i rozwody
Głównym problem przy formułowaniu pozwu o alimenty na rzecz dziecka (czy innego, np. pozwu o rozwód) może stać się obliczenie ich wysokości.
Czy …
Wysokość alimentów może ulegać zmianie, także kilkukrotnej. Jeżeli zmienią się okoliczności faktyczne (np. wzrosną możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego rodzica, zwiększą się potrzeby dziecka), można …
Rozwód czy separacja? Co wybrać? Co jest lepsze?
Skutkiem rozwodu jest definitywne zakończenie małżeństwa, które przestaje istnieć. Po orzeczeniu przez sąd …
Czy można uchylić alimenty wstecz?
Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia …
Pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jeżeli nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać, w dalszym ciągu może żądać alimentów od swoich rodziców.
…
Sąd orzeka rozwód, jeżeli pomiędzy małżonkami wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia (art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Sąd podczas postępowania sądowego bada więc, czy …
Uzyskanie alimentów od rodzica na rzecz dzieci możliwe jest jeszcze przed lub już w trakcie trwania postępowania o rozwód (tj. jeszcze zanim sąd wyda wyrok …
Obecnie coraz częściej pomiędzy rodzicami dochodzi do ustanowienia opieki naprzemiennej nad dziećmi.
Co oznacza i z czym się wiąże? Jak ją ustanowić? …
Nierzadko mają miejsce sytuacje, kiedy pomimo uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem, drugi rodzic nie stosuje się do postanowienia sądu lub zawartej ugody.
Rozwiązaniem …
Co do zasady do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, przy czym może być to także zgoda w …
Okoliczność, iż wysokość alimentów została wcześniej ustalona nie oznacza, że nie można domagać się ich podwyższenia.
Najczęstszą przyczyną, uzasadniającą podwyższenie alimentów …
Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których – pomimo orzeczenia przez sąd o obowiązku płacenia przez rodzica zobowiązanego alimentów na rzecz dziecka (lub dzieci) – nie …
Uznanie czy ustalenie ojcostwa?
W pierwszej kolejności należy rozróżnić te dwa pojęcia.
Uznaniem ojcostwa jest oświadczenie, które składa mężczyzna, iż dziecko …
Kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego zamieszkania) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie ze środków porozumiewania …
Obowiązek dostarczania środków utrzymania oraz wychowania obciąża krewnych w linii prostej. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny ciąży zarówno na rodzicach względem dzieci, jak i na …
W odpowiedzi na pozew o rozwód należy ustosunkować się do wniosków i twierdzeń powoda.
Należy więc wskazać w nim, mi.in. czy wyrażamy zgodę na …
Jeżeli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek cierpi na chorobę psychiczną, można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.
Jakie są …
Stan faktyczny: Joanna i Mikołaj są rodzicami małoletniej Klaudii. Rodzice dziewczynki pozostawali w nieformalnym związku, nigdy nie byli małżeństwem, jednak w momencie narodzin …
Zgodnie z treścią art. 113 ze zn. 3 k.r.o., jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza , …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Upadłość konsumencka pozwala upadłemu na uzyskanie oddłu…
Jak uchylić alimenty?
Stosunkowo łatwo określić jest moment, od którego należy płacić alimenty. Najczęściej będzie to określona data, wskazana w prawomocnym wyroku wydanym w sprawie o rozwód czy też w sprawie…
Zachowek – prawo spadkowe
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, ustanowioną w celu zabezpieczenia praw najważniejszych spadkobierców w przypadku nieuzyskania przez nich żadnego majątku po ś…
Dyspozycja na wypadek śmierci
Czym jest dyspozycja na wypadek śmierci? Jest to dyspozycja, której celem jest zagwarantowanie wpłaty o…
Zacznijmy klasycznie, czyli od spadków! Odrzucenie spadku
Z pytaniem o możliwość odrzucenia spadku spotykam się wielokrotnie. Czasami klienci wiedzą, że mogą to zrobić, czasami nawet wiedzą w jakim terminie. Ale w parze z teorią nie zawsze…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Radca prawny
Anna Godlewska-Chorąziak
Łódź
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak

Leszek Janczewski
Katowice
Kancelaria Fortis
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.