Rozwód jest stresującym doświadczeniem. Tym bardziej, jeśli jesteś rodzicem, z którym mieszkają dzieci, a Twój małżonek wyprowadził się i przestał was wspierać finansowo. …
Poradnik prawny - alimenty
Decydując się na związek małżeński żadna para nie zastanawia się nad tym czy przypadkiem za kilka lat ich związek się nie rozpadnie. Niestety, życie pisze …
Wysokość alimentów ma być dostosowana m. in. do usprawiedliwionych potrzeby uprawnionego do alimentów. Potrzeb „nieusprawiedliwionych” nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu alimentów. …
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje określoną kolejność realizowania obowiązku alimentacyjnego. W myśl art. 129 k.r.o. obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem. …
Wysokość alimentów może ulegać zmianie, także kilkukrotnej. Jeżeli zmienią się okoliczności faktyczne (np. wzrosną możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego rodzica, zwiększą się potrzeby dziecka), można …
Czy można uchylić alimenty wstecz?
Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia …
Pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jeżeli nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać, w dalszym ciągu może żądać alimentów od swoich rodziców.
…
Uzyskanie alimentów od rodzica na rzecz dzieci możliwe jest jeszcze przed lub już w trakcie trwania postępowania o rozwód (tj. jeszcze zanim sąd wyda wyrok …
Okoliczność, iż wysokość alimentów została wcześniej ustalona nie oznacza, że nie można domagać się ich podwyższenia.
Najczęstszą przyczyną, uzasadniającą podwyższenie alimentów …
Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których – pomimo orzeczenia przez sąd o obowiązku płacenia przez rodzica zobowiązanego alimentów na rzecz dziecka (lub dzieci) – nie …
Uznanie czy ustalenie ojcostwa?
W pierwszej kolejności należy rozróżnić te dwa pojęcia.
Uznaniem ojcostwa jest oświadczenie, które składa mężczyzna, iż dziecko …
Obowiązek dostarczania środków utrzymania oraz wychowania obciąża krewnych w linii prostej. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny ciąży zarówno na rodzicach względem dzieci, jak i na …
Zgodnie z treścią art. 113 ze zn. 3 k.r.o., jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza , …
Powszechnie wiadomym jest, że spora część procesów w sprawach o rozwód potrafi ciągnąć się latami, a małżonkowie często nie potrafią znaleźć …
Istnieje kilka sposobów uregulowania obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci. Jednym z nich jest ugoda zawarta przed mediatorem, zatwierdzona następnie przez sąd. Drugą opcją – aczkolwiek …
Stosunkowo łatwo określić jest moment, od którego należy płacić alimenty. Najczęściej będzie to określona data, wskazana w prawomocnym wyroku wydanym w sprawie o rozwód czy …
Najczęściej zadawane pytanie, to czy jest to niezbędne do uzyskania 500+?
Alimenty i 500+ – od 1 lipca 2019 …
Stosownie do treści przepisu art. 138 k.r.o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy …
Stosownie do treści przepisu art. 138 k.r.o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy …
Czy jest określona minimalna kwota alimentów na dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, czy jest określona minimalna kwota alimentów na małoletnie …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Uchylenie długu w egzekucji
Często zdarza się, że o długu dowiadujemy się dopiero po dokonaniu zajęcia komorniczego. Nie pamiętamy z czego on wynika, ani czy toczyło się wobec nas jakiekolwiek postępowan…
Jak uchylić alimenty?
Stosunkowo łatwo określić jest moment, od którego należy płacić alimenty. Najczęściej będzie to określona data, wskazana w prawomocnym wyroku wydanym w sprawie o rozwód czy też w sprawie…
Jazda po alkoholu – konsekwencje
JAZDA NA PODWÓJNYM GAZIE Polski ustawodawca w kwestii jazdy po alkoholu nie daje żadnej taryfy ulgowej. Od stężenia alkoholu we krwi zależy czy dana osoba popełnia wykr…
SĄDOWE USTALENIE OJCOSTWA – JAK TO WYGLĄDA?
Ostatnio miałam okazję być pełnomocnikiem w sprawie o ustalenie ojcostwa . Dlaczego takie sprawy trafiają do sądów? Powodów może być wiele. Mężczyzna nie zawsze chce uznać…
O prawnym aspekcie remontu słów kilka
Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których do prawnika zgłaszają się zarówno osoby wykonujące remonty jak i ich klienci. Jedni twierdzą, że remont został źle wykonany bądź w ogó…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Adwokat
Daniel Anweiler
Katowice
Kancelaria Adwokacka Daniel Anweiler Adwokat

Radca prawny
Kinga Konopelko
Wrocław
Kancelaria Radcy Prawnego Kinga Konopelko
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.