Głównym problem przy formułowaniu pozwu o alimenty na rzecz dziecka (czy innego, np. pozwu o rozwód) może stać się obliczenie ich wysokości.
Czy …
Głównym problem przy formułowaniu pozwu o alimenty na rzecz dziecka (czy innego, np. pozwu o rozwód) może stać się obliczenie ich wysokości.
Czy …
Wysokość alimentów może ulegać zmianie, także kilkukrotnej. Jeżeli zmienią się okoliczności faktyczne (np. wzrosną możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego rodzica, zwiększą się potrzeby dziecka), można …
Czy można uchylić alimenty wstecz?
Zgodnie z art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia …
Pomimo osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jeżeli nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać, w dalszym ciągu może żądać alimentów od swoich rodziców.
…
Uzyskanie alimentów od rodzica na rzecz dzieci możliwe jest jeszcze przed lub już w trakcie trwania postępowania o rozwód (tj. jeszcze zanim sąd wyda wyrok …
Obecnie coraz częściej pomiędzy rodzicami dochodzi do ustanowienia opieki naprzemiennej nad dziećmi.
Co oznacza i z czym się wiąże? Jak ją ustanowić? …
Nierzadko mają miejsce sytuacje, kiedy pomimo uregulowania kontaktów rodzica z dzieckiem, drugi rodzic nie stosuje się do postanowienia sądu lub zawartej ugody.
Rozwiązaniem …
Co do zasady do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, przy czym może być to także zgoda w …
Okoliczność, iż wysokość alimentów została wcześniej ustalona nie oznacza, że nie można domagać się ich podwyższenia.
Najczęstszą przyczyną, uzasadniającą podwyższenie alimentów …
Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których – pomimo orzeczenia przez sąd o obowiązku płacenia przez rodzica zobowiązanego alimentów na rzecz dziecka (lub dzieci) – nie …
Uznanie czy ustalenie ojcostwa?
W pierwszej kolejności należy rozróżnić te dwa pojęcia.
Uznaniem ojcostwa jest oświadczenie, które składa mężczyzna, iż dziecko …
Kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego zamieszkania) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie ze środków porozumiewania …
Stan faktyczny: Joanna i Mikołaj są rodzicami małoletniej Klaudii. Rodzice dziewczynki pozostawali w nieformalnym związku, nigdy nie byli małżeństwem, jednak w momencie narodzin …
Zgodnie z treścią art. 113 ze zn. 3 k.r.o., jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza , …
Istnieje kilka sposobów uregulowania obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci. Jednym z nich jest ugoda zawarta przed mediatorem, zatwierdzona następnie przez sąd. Drugą opcją – aczkolwiek …
Czy ustanowienie rozdzielności majątkowej ogranicza odpowiedzialność za długi małżonka? Kiedy i na jakich zasadach współmałżonek odpowiada za zobowiązania swojego partnera? Na te …
Rozwodowa checklista ? Cóż to takiego ?
Rozwodową checklistę sporzadziłam z myślą o osobach, które muszą poukładać sobie kilka kwestii przed wystąpieniem …
Jak ogłosić upadłość konsumencką? Upadłość konsumencka pozwala upadłemu na uzyskanie oddłu…
Stosunkowo łatwo określić jest moment, od którego należy płacić alimenty. Najczęściej będzie to określona data, wskazana w prawomocnym wyroku wydanym w sprawie o rozwód czy też w sprawie…
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, ustanowioną w celu zabezpieczenia praw najważniejszych spadkobierców w przypadku nieuzyskania przez nich żadnego majątku po ś…
Czym jest dyspozycja na wypadek śmierci? Jest to dyspozycja, której celem jest zagwarantowanie wpłaty o…
Z pytaniem o możliwość odrzucenia spadku spotykam się wielokrotnie. Czasami klienci wiedzą, że mogą to zrobić, czasami nawet wiedzą w jakim terminie. Ale w parze z teorią nie zawsze…
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Julia Szkudlarek-Jałowska
Poznań
Kancelaria Adwokacka Klaudia Siutkowska
Koszalin
Kancelaria Adwokacka Karolina Bajtek
Kraków
Kancelaria Adwokacka Anna Konopacka