Syndyk jest jednym z najważniejszych organów w postępowaniu upadłościowym, także w upadłości tzw. konsumenckiej.
Poradnik prawny - komornik
Pracodawca powinien wypłacać pracownikom wynagrodzenie terminowo oraz oczywiście w pełnej wysokości. Ta ostatnia zasada doznaje jednak niekiedy pewnych wyjątków.
Nikt nie jest nieomylny. Nawet organ egzekucyjny, którym jest komornik sądowy. Jeśli zdarzy się, że zostały naruszone interesy m. in. dłużnika czy też …
Pierwszym krokiem w celu wyegzekwowania zaległych alimentów jest uzyskanie tzw. tytułu wykonawczego. Jest nim wyrok, w którym zostały zasądzone alimenty, zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Z …
Kolejny raz reprezentowałem klienta pozwanego przez Profi Credit z tytułu umowy pożyczki. Spółka Profi Credit dochodziła należności na podstawie weksla, który był wystawiony na zabezpieczenie spłaty pożyczki. …
Od kilku lat funkcjonuje w polskim systemie prawa możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (zwane potocznie konsumentami). Celem tego typu postępowań jest umożliwienie umorzenia zobowiązań osoby, wobec …
1 stycznia 2019 r. weszła w życie jedna z dwóch nowych ustaw regulujących status komornika jak i wysokość i zasady ponoszenia kosztów egzekucyjnych. Mowa tu o ustawie …
Wielokrotnie reprezentowałam Klientów z sprawach z powództwa funduszy sekurytyzacyjnych, które lubują się skupowaniem wierzytelności od banków czy operatorów telefonii komórkowych. Jak dotąd, wszystkie sprawy kończyły się dla moich Klientów pozytywnie.
…Kwestie związane z potrąceniami w wynagrodzenia za pracę regulują art. 87, art. 87[1] i art. 88 kodeksu pracy. Poniżej prezentuje przystępną ściągawke z wymienionych przepisów. Znajdziesz w niej informacje jakie należności …
Tytuł wpisu mówi chyba sam za siebie. Nie bez znaczenia użyłem słowa "chyba", gdyż dla części osób czytających ów wpis nie musi być to wcale takie oczywiste. A chodzi …
Klienci - zazwyczaj będący dłużnikami, ale nie tylko - często pytają, czy polski komornik może prowadzić egzekucję za granicą, np. egzekwować z zagranicznego rachunku bankowego? Polski komornik oczywiście nie może, …
Wielu z Państwa zastanawia sią nad tym, czy komornik w ramach egzekucji może zająć ulgę "na dzieci", nadpłątę lub zwrot podatku. Postanowiłem dla Państwa bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Budzi …
Kilka słów o bankowym tytule egzekucyjnym
Bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie BTE) to specjalny, pozasądowy tytuł egzekucyjny, stwierdzający istnienie wymagalnej wierzytelności …
eNakaz, Nakaz Zapłaty? Sprawdz swojej szanse tu: https://www.specprawnik.pl/nakaz-zaplaty/
Nakaz zapłaty wydany w elektronicznym …
Obecnie komornik zamiast wysyłać do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej wzmianki o wszczęciu egzekucji może dokonać tego sam.
Co więcej wchodzą w życie zmiany, …
NOWE UPRAWNIENIA KOMORNIKA
Od dzisiaj zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące egzekucji komorniczej. Nowe uprawnienia komornika dotyczą wykorzystania nowych technologii, zmienia się kwestia zbiegów egzekucji, sposobu jej …
Od 1 stycznia 2016 r. powstał w e-Sądzie problem niedostosowania elektronicznego formularza pozwu do znowelizowanych przepisów dotyczących odsetek. Nowelizacja wprowadzała nowe rodzaje …
Program 500 + co do swojego założenia skierowany jest na zaspokojenie potrzeb najmłodszych naszych obywateli, którzy siła rzeczy nie mają powodów aby kontaktować się z komornikiem. Tak więc Ustawa …
Prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego jest możliwe jedynie na podstawie tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzule wykonalności. Tytuły egzekucyjne zostały enumeratywnie wymienione w art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Najczęściej …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Dozór elektroniczny – kto może się ubiegać i jak wygląda procedura?
Dozór elektroniczny to coraz częściej stosowana forma odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Pozwala skazanym łączyć wykonywanie kary z życiem rodzinnym i zawodowym, c…
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w transakcji handlowej
Aby zmotywować dłużnika do terminowej zapłaty ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przewiduje odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych (art. …
Los dzieci podczas rozwodu – kiedy konflikt rodziców staje się ich ciężarem
Rozwód to zawsze trudny czas dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci. Niestety, w emocjach i napięciu łatwo zapomnieć, że najmłodsi stają się nie tylko świadkami, ale często także uc…
Darmowe porady prawne
Na mojej stronie dostępny jest blog z poradami, które sukcesywnie będę uzupełniała o nowe tematy. Zapraszam do lektury
Kiedy alkohol działa szybciej? Schorzenia zaburzające metabolizm alkoholu
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre osoby szybciej się upijają, mimo że wypiły tyle samo alkoholu co inni? Przyczyną mogą być nie tylko czynniki takie jak masa cia…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola

Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.