Nie zgadzam się z komornikiem – co robić?

Nikt nie jest nieomylny. Nawet organ egzekucyjny, którym jest komornik sądowy. Jeśli zdarzy się, że zostały naruszone interesy m. in. dłużnika czy też wierzyciela, a nawet osoby trzeciej, mają oni prawo do wniesienia skargi na czynności komornika.

Kiedy skarga ma sens?

Skarga jest pismem, które należy złożyć, jeśli komornik popełnił błąd, czyli zrobił coś, czego nie powinien był robić (dokonał niesłusznej czynności), nie zrobił czegoś, a był zobligowany do określonego działania (np. powinien był umorzyć postępowanie, a tego nie dokonał) albo też działał w zakresie, w jakim nie powinien był działać (przykładowo ściągnął więcej środków niż powinien). Przykładowych sytuacji może być mnóstwo. Najważniejsze, aby uważnie przeczytać korespondencję przychodzącą od komornika , aby zweryfikować czy wg Państwa działał prawidłowo.

Zaznaczam, że skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.

Kiedy złożyć skargę?

Skargę wnosi się w terminie tygodniowym . Kodeks postępowania cywilnego wprowadza pewne zasady określania początku biegu terminu, więc w tym miejscu muszę przytoczyć nieco teorii:

  1. gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, termin należy liczyć  od dnia dokonania czynności,

  2. w innych przypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone,

  3. w przypadku braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności,

  4. skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.

Do kogo składa się skargę?

Skarga na czynności komornika przysługuje do sądu rejonowego . Do jej rozpoznania właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Czyli jeśli czynności dokonał np. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, właściwym sądem do rozpoznania skargi będzie Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi.

Uwaga – pismo wnosi się do komornika, który ma trzy dni na ewentualne uwzględnienie skargi, a jeśli nie zgodzi się z jej treścią – przekazuje akta sprawy ze swoimi wyjaśnieniami do sądu.

Jakie są koszty skargi?

Skarga na czynności komornika podlega opłacie stałej w wysokości 50 zł . Opłatę uiszcza się na rachunek sądu rejonowego właściwego do rozpoznania skargi. Bez dokonania tej opłaty skarga nie zostanie rozpoznana.

Co musi zawierać skarga?

Po pierwsze , skarga na czynności komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego. Co to dokładnie znaczy? Tutaj trzeba się odwołać do art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

  2. imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

  3. oznaczenie rodzaju pisma;

  4. osnowę wniosku lub oświadczenia;

  5. w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia - wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;

  6. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

  7. wymienienie załączników.

Załączniki wymienione w skardze należy do niej załączyć.

Po drugie , skarga ma określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Trzeba zatem wskazać sądowi na czym polegało naruszenie interesów danej osoby przez komornika i czego się od sądu żąda/o co się wnosi.

Co robić, jeśli skarga „nie chwyci”?

Może się tak zdarzyć, że skarga nie spotka się z aprobatą sądu. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom postępowania egzekucyjnego. Jeśli zaś sąd uwzględni skargę – to komornik sądowy może wnieść zażalenie na takie rozstrzygnięcie.

W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu. Postaram się odpowiedzieć na Państwa pytania.

Adw. Elżbieta Walczak

tel. 662 069 190

www.walczaklegal.com