Szybki rozwód bez rozprawy

Rozwód z orzekaniem o winie ➤ Szybki rozwód w Poznaniu ➤ Jak napisać pozew o rozwód? ➤ Jak długo czeka się na rozwód? ➤ Adwokat Karolina Bajtek

Szybki rozwód bez rozprawy – czy to możliwe?

Jednym z największych problemów w sprawach o rozwód jest czas . Kiedy wreszcie po wielu miesiącach starań, wahania, terapii i rozwód jedno lub oboje małżonkowie decydują się na rozwód – myśląc, że najgorsze już za nimi – okazuje się, że na uzyskanie rozwodu będą musieli poczekać jeszcze kilka lub kilkanaście miesięcy, a w najgorszym wypadku – kilka lat.

Nie oznacza to jednak, że szybki rozwód w polskim sądzie jest niemożliwy do osiągnięcia. Trzeba przy tym wiedzieć, jakie kroki podjąć jeszcze przed rozwodem, aby rzeczywiście w miarę szybko zakończyć sprawę o rozwód w sądzie.

Co zrobić, żeby dostać szybki rozwód?

Krok 1: O czym orzeka sąd w sprawie o rozwód?

Przeczytaj artykuł https://adwokatbajtek.pl/co-zawiera-wyrok-rozwodowy/ , żeby dowiedzieć się, jakie kwestie sąd rozwodowy musi rozstrzygnąć.

Jeżeli nie macie wspólnych małoletnich dzieci (czyli takich, które nie osiągnęły jeszcze pełnoletniości), jedyną kwestią, która może wydłużyć Wasz rozwód, jest to, czy będzie rozwód z orzekaniem o winie czy też rozwód bez orzekania o winie . Jeżeli zatem nie zależy Ci na udowadnianiu, kto z Was i w jakim stopniu przyczynił się do rozpadu związku, warto wnioskować o rozwód bez orzekania o winie. Przed złożeniem pozwu warto też spróbować ustalić z drugim małżonkiem, czy będzie on chciał orzekania o winie, czy też nie.

Jeżeli posiadacie wspólne małoletnie dzieci, oprócz kwestii winy (jak wyżej) pojawia się kilka dodatkowych kwestii do uregulowania. Warto wiedzieć, że każda z tych kwestii – jeżeli będzie sporna – będzie wydłużała postępowanie rozwodowe.

I tak, mając wspólne małoletnie dzieci, sąd będzie rozstrzygał o: władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka/dzieci, kontaktach z dzieckiem/z dziećmi oraz o alimentach. Wszystkie te rozstrzygnięcia muszą znaleźć się w wyroku rozwodowych. Jeżeli jednak jesteście w stanie wypracować porozumienie w tych kwestiach, to w dalszym ciągu istnieje szansa na szybki rozwód.

Krok 2: Jakie dokumenty dołączyć do pozwu, żeby otrzymać szybki rozwód ?

Żeby otrzymać szybki rozwód, do pozwu warto dołączyć porozumienie o warunkach rozwodu . Jeżeli oboje jesteście zgodni co do tego, że nie chcecie orzekania o winie i chcecie szybko zakończyć etap życia, w którym pozostawaliście wspólnie w małżeństwie, warto do pozwu dołączyć dokument, w którym zgodnie oświadczycie, że będziecie zgodnie wnosić o rozwód bez orzekania o winie stron. Dokument taki powinien zostać własnoręcznie podpisany przez każdego z małżonków.

Jeżeli posiadacie natomiast wspólne małoletnie dzieci, to do pozwu warto dołączyć porozumienie o warunkach rozwodu wraz z rodzicielskim planem wychowawczym. Może to zostać sporządzone w formie jednego dokumentu. Więcej na temat tego porozumienia przeczytasz tutaj: https://adwokatbajtek.pl/rodzicielski-plan-wychowawczy/.

Krok 3: Jak napisać pozew o rozwód, żeby otrzymać szybki rozwód?

Jeżeli macie już przygotowane porozumienie o warunkach rozwodu albo/i porozumienie rodzicielskie, to w treści samego pozwu warto jeszcze zasygnalizować sądowi, że zależy Wam na szybkim rozwodzie.

Przechodząc do konkretów, do pozwu warto wpisać wniosek o rozpoznanie Waszej sprawy na tzw. posiedzeniu niejawnym. Potocznie będzie to wówczas rozwód bez rozprawy. Jeżeli sąd po zapoznaniu się z pozwem i odpowiedzią na pozew uzna, że rzeczywiście nie ma już żadnych kwestii spornych, które sąd w sytuacji konfliktu małżonków musi arbitralnie rozstrzygnąć, wówczas istnieje szansa, że sąd wyda wyrok rozwodowy bez wyznaczania terminu rozprawy i bez wzywania Was do sądu. Praktyka w sądach w Polsce wygląda w tym zakresie jednak różnie. Niektóre sądy z powodzeniem stosują to rozwiązanie – wprowadzone już w okresie obowiązywania pandemii, a niektóre sądy podchodzą do takiego rozwiązania wciąż niestety sceptycznie

Wraz z wnioskiem o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym warto też wpisać wniosek o odebranie na piśmie stanowisk stron, czyli małżonków, gdyż przesłuchanie stron jest obowiązkowym dowodem w sprawie o rozwód. Alternatywą dla przesłuchiwania stron na rozprawie jest właśnie odebranie od stron stanowisk na piśmie.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą Kancelarii. Specjalizacją Kancelarii są sprawy rodzinne, w tym sprawy o rozwód.

Pozdrawiam,

adwokat Karolina Bajtek

tel. 600-225-332

www.adwokatbajtek.pl