Pozew o alimenty

Alimenty to temat budzący ogromne spory pomiędzy rodzicami dzieci. Koszty utrzymania i wychowania dziecka obowiązani są ponosić oboje rodzice, jednak nie zawsze wywiązują się z tego obowiązku należycie. Dlatego konieczne jest złożenie pozwu o alimenty.

W piśmie procesowym, którym jest pozew wystąpują dwie strony: powód oraz pozwany. Powodem jest dziecko, reprezentowane przez rodzica. Pozwanym zaś drugi rodzic, który na podstawie wyroku sądu miałby płacić owe alimenty. Pozew jest najczęściej kierowany do sądu, znajdującego się w miejscowości, w której dziecko (czyli osoba uprawniona do alimentów) posiada miejsce zamieszkania. Wymagane jest również wskazanie wartości przedmiotowu sporu, który stanowi kwota alimentów pomnożonych przez 12 miesięcy.

Istotną częścią pozwu jest żądanie dotyczące zasądzenia alimentów na rzecz dziecka, od pozwanego rodzica. W żądaniu takim należy określić kwotę oraz termin, do którego alimenty mają być uiszczane, a także sposobu (czy będą uiszczane na rachunek bankowy czy też do rąk matki dziecka).

Oprócz tego, należy w pozwie o alimenty przedstawić dowody, które uzasadniają wysokość alimentów. Mogą to być rachunki, paragony dotyczące kosztów żywności, ubrań, leków, jak również zabawek czy innych atrakcji. Do takich kosztów można zaliczyc także pewną część czynszu za mieszkanie oraz część opłat za media, z których również dziecko korzysta. Tak obliczona kwota, podzielona na pół bądź w innych proporcjach pomoże uzasadnić wysokość dochodzonych alimentów.

Dodatkowym elementem pozwu o alimenty, jest złożenie łącznie z nim wniosku o zabezpieczenie powództwa (czyli roszczenia o alimenty) na czas trwania postępowania poprzez zobowiązanie pozwanego do uiszczania podczas trwania postępowania w tej sprawie określonej kwoty tytułem alimentów. Co daje takie zobowiązanie? Przede wszystkim to, że podczas trwania procesu, dziecko będzie otrzymywać środki potrzebne do jego utrzymania, w trakcie oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu.

Co równie istotne, pozew o alimenty jest złożony z konieczności uiszczenia opłaty sądowej. Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych.

Ten krótki zbiór informacji na temat pozwu o alimenty pozwoli na usystematyzowanie informacji oraz określenie jakie dowody oraz informacje są niezbędne do sporządzenia takiego pozwu.