Alimenty a upadłość konsumencka (część II)

Świadczenia alimentacyjne przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej są wypłacane tylko w drodze podziału masy upadłości w I kategorii (art. 342 ust. 1 pkt 1 p.u.).

Pierwszeństwo zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych jest w przypadku sprzedaży:

  • nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego prawa użytkowania wieczystego,
  • statku morskiego wpisanego do rejestru okrętów.

Postępowanie sądowe o zasądzenie lub podwyższenie świadczeń alimentacyjnych

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie stanowi przeszkody do wystąpienia przeciwko upadłemu o zasądzenie lub podwyższenie świadczeń alimentacyjnych. To postępowanie odbywa się przed Sądem rodzinnym (w wydziale rodzinnym) właściwego sądu. Nie ma także żadnych przeszkód, aby w toku postępowania upadłościowego dłużnik (upadły) żądał obniżenia lub uchylenia obowiązku alimentacyjnego.

Warto zaznaczyć, że po ogłoszeniu upadłości dłużnika (upadłego) sprawy mogą być wszczynane i toczyć się z udziałem syndyka albo przeciwko niemu (art. 144 ust. 1 p. up.). Tego typu sprawy toczą się z wyłącznym udziałem upadłego, bez udziału syndyka (art. 144 ust. 3 p.u.).

Postępowanie egzekucyjne świadczeń alimentacyjnych po ogłoszeniu upadłości

Po dacie ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania egzekucyjne co do majątku wchodzącego w skład masy upadłościowej są zawieszane z mocy prawa (ipso iure) i wypłacane na bieżąco przez syndyka (doradcę restrukturyzacyjnego), z pewnymi ograniczeniami wskazanymi wyżej.

Zmiana orzeczenia (wyroku) lub umowy dotyczącej świadczeń alimentacyjnych

Po nowelizacji prawa upadłościowego, co miało miejsce od 24.03.2020 r., syndyk (doradca restrukturyzacyjny) ma prawo żądać zmiany wyroku (orzeczenia) albo umowy , które według niego nakładają na upadłego alimenty w zawyżonej kwocie, czy też nienależnie.

Warto zaznaczyć, że nie ma przepisów, które wskazywałyby przesłanki takiego wystąpienia przez syndyka do sądu, a tym samym zostało to pozostawione wyłącznej decyzji syndyka. Zaś w przypadku zmiany umowy w zakresie świadczeń alimentacyjnych wymagana jest zgoda drugiej strony tej umowy. W praktyce jej zmiana jest mało prawdopodobna, albowiem syndyk nie ma żadnych instrumentów, aby wpłynąć na wierzyciela świadczeń alimentacyjnych do jej zmiany.

Władza rodzicielska a upadłość konsumencka

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie stanowi podstawy do ograniczenia lub pozbawienia tudzież zawieszenia władzy rodzicielskiej. Nie stanowi także podstawy do odebrania dziecka rodzicom lub jednemu z nich.

Kancelaria Prawa Upadłościowego KPU

Gdynia, dnia 2022-01-20