Taniej nie będzie. Upust w opłatach za przekształcenie użytkowania wieczystego wynosi nawet 95%

Nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów miała wprowadzić systemowe uwłaszczenie dotychczasowych użytkowników wieczystych już od 1 lipca 2017 roku. Termin minął, uwłaszczenia nie ma, bo sama ustawa nadal jest w fazie projektu.

Projekt ustawy przewiduje uwłaszczenie użytkowników wieczystych z mocy prawa za opłatą w wysokości 20-krotności opłaty rocznej należnej za użytkowanie wieczyste. Projekt nie wprowadza również żadnych istotny ulg w ustalaniu należnej opłaty, w tym uzależnionych od przeznaczenia przekształcanego gruntu lub jego szczególnych właściwości.

Stare przepisy i ulgi

Do czasu wejścia w życie projektowanej ustawy obowiązują dotychczasowe przepisy, które w połączeniu ze stanowiskiem władz lokalnych dają możliwość korzystniejszego przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Samorządy mają bowiem prawo do przyznania użytkownikom wieczystym bonifikaty od należnej opłaty za przekształcenie ich prawa w prawo własności. W zależności od decyzji władz lokalnych, bonifikata może wynieść nawet 95% należnej opłaty . Takie korzystne rozwiązania zastosowały samorządy w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu.

Przekształcenie na raty

Użytkownicy wieczyści zamierzający przekształcić swoje prawo w prawo własności poza ulgą finansową mogą również rozłożyć należną opłatę na raty .

Czas ma znaczenie

Użytkownicy wieczyści zainteresowani przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów z zachowaniem prawa do ulgi w ustaleniu wysokości należnej opłaty powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków. Trzeba pamiętać, że jeśli projektowana ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów wejdzie w życie w dotychczasowym kształcie, wszelkie wszczęte i jeszcze niezakończone postępowania o przekształcenie staną się bezprzedmiotowe. Przekształcenie nastąpi z mocy prawa, na nowych, jak na razie mniej korzystnych warunkach.

Wniosek o przekształcenie

Wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów można składać do właściwej gminy na formularzu zgodnym ze wzorem publikowanym na stronach internetowych właścicieli gruntów. Do wniosku należy dołączyć odpis księgi wieczystej prowadzonej dla gruntu, odpis księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu, kopię dokumentu będącego podstawą nabycia prawa użytkowania wieczystego i dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej w wysokości 10 zł.

Wnioski rozpoznawane są mniej więcej w ciągu miesiąca .