Szukaj adwokatów w twojej miejscowości

Polecani adwokaci w Polsce

Poszukujesz dobrego prawnikaadwokata - online? Sprawdź listę kancelarii adwokackich zarejestrowanych w serwisie Specprawnik. Do dyspozycji masz kilka tysięcy kancelarii z całej Polski. Dobry adwokat, który zajmuje się takimi sprawami jak rozwód, alimenty, nieruchomości, jest w zasięgu Twojej ręki. Możesz wybrać najlepszego dla siebie adwokata korzystając z wyszukiwarki, sortowania (najniższa cena, najbliższa odległość, najlepsza opinia) lub filtrować według kategorii (sprawy prywatne albo firmowe). Adwokaci zarejestrowani w naszym serwisie świadczą pomoc prawną, która w szczególności polega na udzielaniu porad prawnych i sporządzaniu opinii prawnych. Nasi adwokaci opracowują dla swoich klientów także projekty aktów prawnych oraz występują przed sądami i urzędami. Adwokat ze Specprawnika będzie również odpowiednim obrońcą sądowym dla Ciebie: wybierz go na podstawie opinii użytkowników oraz opisu spraw, którymi się zajmuje. To najlepsza droga, by znaleźć adwokata właściwego do swojej sprawy.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

Kancelaria Adwokacka Magdalena Miechowska

Grunwaldzka 9/2, 31-526 Kraków

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka Dariusz Grabarczyk

Piła

Odpowiada w ciągu 8 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka Business&Law adwokat dr Robert Trzaskowski

Piotrkowska 111, 90-425 Łódź

Odpowiada w ciągu 7 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Mam umowę o pracę (podstawa + stały dodatek transportowy). Do stycznia pracowałam na cały etat, od lutego na pół. We wrześniu urodziłam. Ile powinien mi teraz wypłacać zakład zasiłku macierzyńskiego (100%)? Czy dodatek też się liczy (choć już nie podróżuję)?

Zasiłek macierzyński przysługuje Pani jako pracownikowi. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolności do pracy. A zatem w Pani przypadku bierze się pod uwagę wynagrodzenie od połowy lutego do września z tytułu pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy tj. na pół etatu (około 7 miesięcy) oraz w okresie poprzedzającym, czyli około 5 miesięcy (w związku z brakiem podania konkretnych dat trudno jednoznacznie sprecyzować) się pod uwagę wynagrodzenie z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy tj. na pełny etat. Do podstawy wymiaru zasiłku będzie wliczał się dodatek do wynagrodzenia, który określiła Pani jako dodatek transportowy. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, a jest to przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych Za przychody ze stosunku pracy w rozumieniu tej ustawy uważa się wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru zasiłku. W razie dalszych pytań zachęcam do kontaktu z Kancelarią.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Maria Łobzowska

Akacjowa 6, 05-807 Podkowa Leśna

  • Odpowiedzi na pytania

Sąsiad kwestionuje umiejscowienie przebiegu granicy działki. Twierdzi że jest w innym miejscu niż na mapce w geodezji w starostwie i chce rozgraniczenia. Czy może przesunąć granicę na moją niekorzyść ? Przebieg granicy nie był ustalany ponad 40 lat i jest nie jednoznaczny na gruncie, mamy tylko te mapki z geodezji których sąsiad nie uznaje. Granica jest umiejscowiona około 3,5- 4m od moich zabudowań i po tych metrach przebiega moja droga wyjazdowa z posesji w 2015 roku kilka razy przekroczyłem ciągnikiem uznawaną przez sąsiada granicę o 20 cm i po wbijał mi paliki w koleinie drogi twierdząc że tu jest granica. Dodatkowo w odległości około 4 metrów od moich zabudowań wyrosły wiśnie których on nie pozwala po ścinać a których gałęzie trą już o moje dachy i utrudniają korzystanie z drogi dojazdowej. Sąsiad na działce ma sad starych jabłoni a teren granicy jest to skarpa o wysokości około metra i szerokości półtora metra na tym terenie wyrosły wiśnie i różne krzaki których nie pozwolił usunąć i sam nie ścinał. Jakie mam szanse na udowodnienie ewentualnie tgzw. spokojnego stanu posiadania ? Czy wolno mi samowolnie po ścinać te wiśnie które wchodzą na mój teren ? Czy jemu wolno oznaczać granicę wbijając słupy i utrudniając mi wyjazd z posesji ? Dodam że drugi sąsiad zrobił to samo i został mi wyjazd do drogi szerokości 3 metrów na zakręcie pod kątem prostym i ja mam się zmieścić tam kombajnem z chederem 4,5 m.Mogę przesłać mapkę geodezyjną .

Odpowiedź sasiad nie może samowolnie przesuwać granicy na P. niekorzyść może to uczynić tylko sad jezeli zaistnieja ku temu przesłanki.Może P, obciąc tylko te części dzrzewa, które przechodzą na p. działkę i zaburzają korzystanie z niej.Może bedzie można w trakcie procesu o rozgranoiczenie zgłosić zrzut zasiedzenia i wówczas dowodzenie spokoj nego posiadania nie będzie konieczne.Sasiadowi w trakcie trawania postepowania roxzgraniczeniowego nie wolno wbijac słupów uniemozliwiajacych p. swobodny dojazd. Szcegółówą opinie moge wydać wyłącznie w oparciu o dokumentację geodezyjną i osonbista rozmowe.dojazd

Kaczmarczyk Jan Andrzej

Mieszka I nr 2 lok 29, 26-200 Końskie

Odpowiada w ciągu 6 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Kopala-Rosół

1 Maja 29, 44-330 Jastrzębie-Zdrój

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Mam 23 lata jestem recydywista na podstawie art 64.1 KK z konkubina mamy syna syn wraz z mama znajduje się w placówce dla samotnych matek konkubinie zbliżają się 18 urodziny i chce zabrać syna do domu założyła wniosek do sądu prośbę o zmianę postanowienia by dziecko zabrać do domu ale placówka robi wszystko by ich powstrzymać na miejscu czy gdy bym ja uznał syna przed pracownikiem USC że jest moim synem to mam prawo go zaraz z placówki do domu na stałe czy to rozważa w tej chwili sąd i czy konkubina może wycofać z sądu taki wniosek dziękuję za pomóc z poważanie Bartosz

Przede wszystkim dla skuteczności uznania ojcostwa potrzebne są dwa oświadczenia: mężczyzny - o tym, że jest ojcem dziecka oraz matki dziecka - która w ciągu 3 miesięcy od złożenia oświadczenia przez mężczyznę potwierdzi ten fakt. Skoro konkubina nie ukończyła jeszcze 18. roku życia swoje oświadczenie musi złożyć przed sądem opiekuńczym. Po osiągnięciu pełnoletności będzie mogła to uczynić przed kierownikiem USC. W przypadku skutecznego uznania Pana ojcostwa, nabywa Pan pełnię władzy rodzicielskiej nad synem, co uprawnia Pana do przejęcia opieki nad nim. Placówka, w której obecnie syn przebywa może jednak zwrócić się do sądu opiekuńczego o zbadanie sytuacji małoletniego i, w razie stwierdzenia przez sąd zagrożenia dobra dziecka, wydanie stosownych zarządzeń (np. umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczej). O tym, czy zasadne jest ograniczenie rodzicom władzy rodzicielskiej nad dzieckiem sąd decyduje po przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Konkubina może oczywiście w każdym czasie cofnąć swój wniosek, jednak radziłabym się z tym wstrzymać przynajmniej do czasu załatwienia formalności związanych z uznaniem Pana ojcostwa wobec syna.

Mój partner odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym ( 1rok za kradzież). Odbywjac karę dostał wyrok 9 miesięcy i 5000 grzywny za wyłudzenie kredytu. Tego nie zrobił to kredyt internetowy na sprzęt którego nie widział na oczy. Ale chodzi mi o wyrok łączny. Ten drugi jest prawomocny. Jak napisać i o ile może mieć zmniejszony wyrok. Z poważaniem Karolina.

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, kiedy zapadły oba wyroki i jakie były daty popełnienia czynów, za które Pani partner został skazany. Dopiero te dane pozwolą ocenić, czy w ogóle istnieje możliwość wydania wyroku łącznego. W poprzednim stanie prawnym (obowiązującym do 30 czerwca 2015r.) wydanie wyroku łącznego było uwarunkowane spełnieniem następujących przesłanek: popełnienie dwóch lub więcej przestępstw zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, za którekolwiek z tych przestępstw oraz wymierzenie za oba przestępstwa kar tego samego rodzaju lub innych podlegających łączeniu. Obecne przepisy dot. kary łącznej przewidują możliwość jej orzeczenia, jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju lub inne podlegające łączeniu. Nie jest więc wymagane, by oba przestępstwa zostały popełnione przed wydaniem pierwszego wyroku za którekolwiek z nich. Niemniej jednak aktualne przepisy wprowadzają inne ograniczenia dla możliwości połączenia wyroków. Istotne jest zatem zbadanie, który z wyżej opisanych stanów prawnych będzie miał zastosowanie w sprawie Pani partnera. Do tego jednak niezbędne są szczegółowe informacje o zapadłych wobec niego wyrokach. W razie dalszych pytań zapraszam do indywidualnego kontaktu.

Witam. Mam prawie dziewiętnaście lat, chciałabym samodzielnie otrzymywać alimenty od ojca oraz podnieść ich kwotę do 400zł z obecnej 130zł. W przyszłym roku szkolnym zaczynam studia dzienne, a zaistniała kwota jest śmieszna. Co powinnam zrobić? Pozdrawiam Magdalena Ł.

Z chwilą osiągnięcia pełnoletności (ukończenie 18 lat) nabyła Pani pełną zdolność do czynności prawnej. W tej sytuacji może Pani samodzielnie występować przed Sądem. Rozumiem, że kwota 130 zł z tytułu alimentów, które Pani aktualnie otrzymuje została zasądzona przez Sąd. Aby starać się o podwyższenie alimentów musi Pani złożyć do Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca Pani zamieszkania, pozew przeciwko ojcu. W pozwie należy wskazać adresy zamieszkania stron (tj. Pani i ojca), swój nr PESEL, sygnaturę akt i datę wyroku, na mocy którego zostały zasądzone dotychczasowe alimenty na Pani rzecz oraz określić do jakiej kwoty oraz od jakiej daty domaga się Pani ich podwyższenia. W uzasadnieniu powinna Pani wyjaśnić, w jaki sposób zmieniła się Pani sytuacja od czasu zasądzenia alimentów w dotychczasowej wysokości oraz w jakim zakresie zwiększyły się Pani koszty utrzymania, a także jaka jest według Pani wiedzy aktualna sytuacja finansowa ojca (czy i gdzie pracuje, jakie osiąga dochody, czy posiada inne osoby na utrzymaniu itp.) Do pozwu warto dołączyć dokumenty potwierdzające fakt kontynuowania przez Panią nauki w szkole średniej, a jeśli w międzyczasie rozpocznie Pani studia wyższe – zaświadczenie o przyjęciu na studia, a ponadto rachunki związane z Pani utrzymaniem. Pozew o podwyższenie alimentów wraz z załącznikami należy wnieść do Sądu w dwóch egzemplarzach, ponieważ jego odpis zostanie doręczony ojcu.

Adwokat Karol Molendowski Kancelaria Adwokacka

Żeromskiego 57 lok. 10, 26-600 Radom

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka Adwokat Mateusz Libuszowski

al. Tadeusza Rejtana 67 lok. 302, 35-326 Rzeszów

Odpowiada w ciągu 2 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria adwokacka

Ks. Piotra Ściegiennego 5/1, Szczecin

  • Odpowiedzi na pytania

Warszawa

Senatorska 21, 26-612 Radom

Odpowiada w ciągu 5 godzin

  • Odpowiedzi na pytania
Wróć na górę