Szukaj adwokatów w twojej miejscowości

Adwokat Gdynia

Kancelarie adwokackie w miejscowości Gdynia w zasięgu Twojej ręki. Jeśli poszukujesz najlepszego prawnikaadwokata - online sprawdź listę kancelarii z Twojej miejscowości zarejestrowanych w naszym serwisie. Prawo pracy, sprawy karne, rozwód, alimenty, nieruchomości? Jaki prawnik będzie dobry dla Ciebie? Skorzystaj z filtrowania, by wybrać adwokata z miejscowości Gdynia odpowiedniego dla Twojej sprawy. Sortuj po najniższej cenie, najbliższej odległości lub najlepszej opinii o adwokacie z Twojego regionu. Pomoc prawna adwokatów ze Specprawnika polega przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych i sporządzaniu opinii prawnych. Jeśli potrzebujesz projekt aktu prawnego lub szukasz przedstawiciela przed sądem czy urzędem, możesz zaufać adwokatom z miasta Gdynia. Korzystając z opinii użytkowników oraz opisu spraw, którymi zajmuje się adwokat, wybierz doświadczonego prawnika, który rozwiąże Twój problem. Wejdź na profil adwokata i sprawdź świadczone przez niego usługi, ich zakres oraz cenę.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

KTK KANCELARIA PRAWNA Joanna Kembłowska-Buczek

Plac Kaszubski 17/40, 81-350 Gdynia

EMAIL 668 171 452 TELEFON

Porada z prawa rodzinnego

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, podczas których omówisz sytuację prawną swojej rodziny, po to abyś mógł podjąć właściwe decyzje. Prawnik odpowie na Twoje pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak małżeństwo, separacja, alimenty lub opieka nad dziećmi.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie rozwodowej

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących Twoich kwestii związanych z rozwodem i pomoże Ci rozeznać się w Twojej sytuacji.

49,00 zł wybieram

Porada prawna: Wypadek drogowy

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie wypadku drogowego, samochodowego, motoyklowego, z udziałem pieszych i rowerzystów abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących Twojej sprawy.

49,00 zł wybieram

Porada Prawna: Podwyższenie alimentów na dziecko

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej, kiedy można domagać się wyższych alimentów, jakie dokumenty należy przygotować, aby móc ze spokojem podjąć decyzję. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak obliczyć potrzeby dziecka, jak udokumentować wydatki, jak wyjaśnić możliwości zarobkowe zobowiązanego.

49,00 zł wybieram

Telefoniczna porada prawna

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie przedawnienia zadłużenia

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie przedawnienia zadłużenia, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak przedawnienie zobowiązania.

49,00 zł wybieram

Porada prawna: sprzedaż mieszkania przez pośrednika

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie sprzedazy mieszkanai przez pośrednika, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących umowy z pośrednikiem, umowy przedwstępnej i procesu sprzedazy.

49,00 zł wybieram

porada prawna w sprawie błędu medycznego

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie błędu medycznego, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Jesteś ofiarą błędów lekarskich? Został naruszony wobec Ciebie obowiązek zapewnienia lub udzielenia opieki? Otrzymałeś błędne wyniki badań, masz problem w uzyskaniu dokumentacji medycznej lub znajdują się w niej błędy? Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących Twojej sprawy.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie mieszkaniowej.

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie mieszkaniowej , abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów związanych z Twoją sytuacją mieszkaniową.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawach dotyczących cudzoziemców i wiz

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie Twojego pobytu w Polsce, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących prawa do przebywania na terenie Polski i spraw związanych z prawem cudzoziemca w Polsce.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak czym jest upadłość konsumencka, czy możesz ją ogłosić, jak przygotować się do upadłości konsumenckiej.

49,00 zł wybieram

Porada w sprawie zajęcia komorniczego

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie otrzymania pisma o zajęciu komorniczym, rozpoczętej egzekucji komorniczej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję jak postępować dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak ile może zabrać komornik z Twojego wynagrodzenia, co zrobić w przypadku blokady konta bankowego, zablokowania części wynagrodzenia przez komornika, rozpoczętej egzekucji.

49,00 zł wybieram

Porada Prawna: Biznes

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie prowadzenia własnej działalności abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić w Twojej sprawie dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących rozpoczęcia prowadzenia działalności, nowego pomysłu, jego ochrony, sprawy zatrudnienia pracownika.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie nakazu zapłaty.

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej, w sytuacji otrzymania nakazu zapłaty lub wezwania do zapłaty abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak działać dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących otrzymanego nakazu zapłaty lub wystąpienia o taki nakaz w celu odzyskania należności od dłużnika.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie spadku

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie spadkowej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów takich jak nabycie spadku, odrzucenie spadku, podział i zrzeczenie się spadku czy zachowek.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie karnej

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie karnej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących Twojej sytuacji.

49,00 zł wybieram

Porada prawna w sprawie pracowniczej.

15 minut rozmowy telefonicznej z prawnikiem, w celu uzyskania porady prawnej w sprawie pracowniczej, abyś mógł ze spokojem podjąć decyzję, jak postąpić dalej. Prawnik odpowie na pytania i udzieli konkretnych informacji dotyczących tematów związanych z prawem pracy. Prawnik poinformuje szczegółowo m.in. o terminach jakie masz na wzniesienie sprawy do sądu, o perspektywach sukcesu sprawy sądowej, o przysługujących Ci roszczeniach.

49,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa o poufności

Sprawdzenie umowy o poufności przez prawnika abyś miał pewność, że podpisany dokument zabezpiecza poufność informacji które przekazujesz. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie podpisać umowę.

149,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa najmu

Sprawdzenie umowy najmu przez prawnika abyś miał pewność, że podpisany dokument zabezpiecza wynajem mieszkania przez Ciebie i Twoje prawa. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie podpisać umowę.

149,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Regulamin sklepu internetowego.

Sprawdzenie regulaminu sklepu internetowego przez prawnika abyś miał pewność, że regulamin zabezpiecza Twój sklep. Po tym jak prawnik sprawdzi regulamin, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie rozpocząć sprzedaż w Internecie.

149,00 zł wybieram

Sprawdzenie decyzji ZUS o wysokości przyznanej emerytury

ZUS przysyła Decyzję o wysokości naliczonej emerytury oraz Decyzję o ustaleniu kapitału początkowego na podstawie Twojego Wniosku o emeryturę (druk ZUS Rp-1E) oraz na podstawie Informacji dotyczącej okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6). Powyższe cztery dokumenty musisz przekazać do prawnika , pocztą tradycyjną a najlepiej emailem po zeskanowaniu. Prawnik rozwieje Twoje wątpliwości co do poprawności naliczeń ZUS i jeśli wystąpią - wskaże błędy w tych obliczeniach. Może to być dla Ciebie bardzo korzystne. W przypadku wykrytych niepoprawności w obliczeniach ZUS, trzeba będzie złożyć do ZUS odwołanie.

150,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa biznesowa

Sprawdzenie umowy przez prawnika abyś miał pewność, że podpisany dokument zabezpiecza Twoje prawa i jakie będa Twoje ryzyka i obowiązki. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy bedziesz wiedział jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie ją podpisać.

199,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa o pracę

Sprawdzenie umowy o pracę przez prawnika abyś miał pewność, że podpisany dokument zabezpiecza Cię odpowiednio. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie podpisać umowę o pracę.

199,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa developerska

Sprawdzenie umowy z deweloperem abyś miał pewność, że gwarantuje bezpieczne nabycie mieszkania, lokalu lub domu. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wyniszczającej i wieloletniej walki z deweloperem. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie podpisać umowę, wskazać klauzule niedozwolone lub miejsca związane z ryzykiem dla Ciebie.

199,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Umowa z podwykonawcą

Sprawdzenie umowy z podwykonawcą przez prawnika abyś miał pewność, że podpisany dokument jest bezpieczny dla Ciebie i zabezpiecza Cie odpowiednio. Po tym jak prawnik sprawdzi umowę, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie podpisać umowę.

199,00 zł wybieram

Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie wysokości emerytury

Usługa jest potrzebna, gdy prawnik wcześniej sprawdził i wykrył nieprawidłowości w sposobie naliczenia przez ZUS wysokości emerytury. Prawnik sporządzi i przekaże Tobie pocztą lub emailem gotowe, profesjonalne pismo do Sądu w Twoim imieniu będące odwołaniem od decyzji ZUS. Odwołanie przekażesz do Sądu za pośrednictwem ZUS. (Zanim trafi do Sądu, otrzymasz jeszcze od ZUS stanowisko w sprawie odwołania.)

250,00 zł wybieram

Sprawdzenie dokumentu: Pozew o rozwód lub odpowiedź na pozew

Prawnik sprawdzi przygotowany przez Ciebie dokument, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i będziesz mieć największe szanse i pewność, że dokument właściwie Cię zabezpiecza. Po tym jak prawnik sprawdzi dokument, zadzwoni do Ciebie celem omówienia wszelkich kwestii problematycznych. Na koniec 30 minutowej rozmowy będziesz wiedział, jakie zmiany wprowadzić aby móc bezpiecznie złozyć dokument w Sądzie.

299,00 zł wybieram

Stworzenie umowy biznesowej

Prawnik pomoże Ci w stworzeniu umowy biznesowej, abyś miał pewność, że Twoja firma jest odpowiednio chroniona od ryzyk. Prawnik oceni Twoje potrzeby biznesowe i stworzy spersonalizowaną umowy, która skutecznie zabezpieczy twoje sprawy.

399,00 zł wybieram

Założenie indywidualnej działalności gospodarczej.

Prawnik pomoże Ci rozpocząć działalność biznesową, tak by zaoszczędzić czas i upewnić się, że Twoja firma zacznie działalność zgodnie z prawem. Prawnik stworzy i złoży w odpowiednim urzędzie wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia indywidualnej działalności gospodarczej.

559,00 zł wybieram

Utworzenie dokumentacji: Regulamin akcji marketingowych i konkursów w Internecie

Prawnik pomoże Ci w stworzeniu regulaminu akcji marketingowej w Internecie lub konkursu w Internecie, abyś miał pewność, że Twoja firma jest odpowiednio chroniona. Wybrany prawnik oceni Twoje potrzeby i stworzy odpowiedni regulamin dla twojej akcji, która skutecznie zabezpieczy Twój konkurs lub działania marketingowe w Internecie.

799,00 zł wybieram

Utworzenie dokumentu: Regulamin sklepu internetowego

Prawnik pomoże Ci w stworzeniu regulaminu sklepu internetowego , abyś miał pewność, że Twoja firma jest odpowiednio chroniona. Wybrany prawnik oceni Twoje potrzeby biznesowe i stworzy odpowiedni regulamin dla twojej działalności, który skutecznie zabezpieczy Twój sklep.

799,00 zł wybieram

Sprawa rozwodowa - Pozew o rozwód lub odpowiedź na pozew i prowadzenie sprawy rozwodowej.

Prawnik poprowadzi Cię przez cały proces rozwodu, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i będziesz mieć największe szanse na szybki wynik sprawy. Wynajęty prawnik pomoże Ci podczas całego procesu rozwodu i złoży wszystkie potrzebne dokumenty w sądzie.

1999,00 zł wybieram

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Prawnik pomoże Ci w założeniu spółki z o.o. dzięki czemu zaoszczędzisz czas i upewnisz się, że Twój biznes spełnia wszystkie wymogi prawne. Prawnik stworzy i złoży w odpowiednim urzędzie wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia działalności, w tym formularze KRS i umowę spółki.

2400,00 zł wybieram

Kancelaria Adwokacka Łukasz Adam Kowalski

Waszyngtona 34/36 lok. 423, 81-342 Gdynia

Wygrana sprawa w sprawie uporczywości w braku wpłat podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego. Mimo, że kwota była znacząca Sąd uniewinnił klienta po wykazaniu braku znamion strony podmiotowej.

Wygrana sprawa cywilna o zapłatę mimo podnoszenia przez pozwanego zarzutu przedawnienia. Wykazanie, że podnoszenie zarzutu przedawnienia było nadużyciem prawa podmiotowego

Kancelaria specjalizuje się w obronach w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe

W ramach pomocy prawnej świadczonej podmiotom gospodarczym Kancelaria sporządza lub opiniuje projekty umów handlowych, reprezentuje przed sądami, pomaga w dochodzeniu należności, a także doradza w zakresie form prawnych prowadzonej działalności lub konkretnego przedsięwzięcia.

Reprezentacja świadka przesłuchiwanego w ramach tzw. wątku skarbowego przed Sejmową Komisją Śledczą ds. Grupy Amber Gold.

Wygrana sprawa karna skarbowa w zakresie oszustwa podatkowego. Zarzut postawiony został doradcy podatkowemu.

Wygrana w sprawie o naruszenie dóbr osobistych poprzez zamieszczenie ośmieszających tekstów na Facebooku.

Kancelaria reprezentuje Klientów przed organami podatkowymi i organami kontroli zarówno na etapie postępowań kontrolnych, podatkowych jak i przed sądami administracyjnymi.

Marta Kosecka Adwokat

(Od 2016)
Podziękowań 15
Opinii 49
Odpowiedzi na pytania 240

Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Kosecka

Starowiejska 58/11, 81-356 Gdynia

wygrane postępowania odwoławcze od decyzji ubezpieczyciela zaniżającej wypłacone odszkodowanie z powodu rzekomego przyczynienia się do spowodowania wypadku (potrącenie rowerzysty przez samochód)

udział w audytach prawnych mających na celu weryfikację poprawności przeprowadzenia postępowania przetargowego opartego na ustawie - pzp, wyboru wykonawcy oraz realizacji inwestycji

bieżąca obsługa prawna, prowadzenie procesu wdrożenia regulacji RODO

Przeprowadzenie postępowania spadkowego - sporządzenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz sporządzenie umowy działu spadku (ze względu na brak nieruchomości w masie spadkowej, forma aktu notarialnego nie była wymagana)

reprezentacja w zakresie uzyskania i wstrzymania prawa do renty w drodze wyjątku

wygrane postępowania odwoławcze od decyzji ubezpieczyciela zaniżającej wypłacone odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej w pojeździe

reprezentowanie Klientów w sprawach o zasądzenie oraz podwyższenie alimentów na małoletnie dzieci

skuteczne wezwanie do usunięcia negatywnego wpisu z Systemu BANKOWY REJESTR

negocjowanie warunków ugody z Bankiem w przedmiocie umowy pożyczki hipotecznej

reprezentacja skazanego w postępowaniu mającym na celu wydanie wyroku łącznego, zakończona zgodnie z oczekiwaniami Klienta

MICHAŁ GOSTKOWSKI Kancelaria Adwokacka

Świętojańska 59/4, 81-391 Gdynia

Łukasz Budnik Adwokat

(Od 2013)
Podziękowań 20
Opinii 6
Odpowiedzi na pytania 132

Kancelaria Adwokacka Łukasz Budnik

Tatrzańska 23/1, 81-328 Gdynia

Reprezentacja w sprawie o ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Reprezentacja w sprawach o zapłatę i egzekucję należności.

Reprezentacja w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku.

Reprezentacja w sprawach o rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Reprezentacja w sprawie o ustalenie miejsca pobytu dziecka.

Reprezentacja w sprawach o alimenty.

Sporządzenie umowy cesji wierzytelności.

Obrona w sprawie karno skarbowej.

Reprezentacja w sprawie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.

Adwokat Izabela Kozłowska

Starowiejska 25/6, 81-363 Gdynia

  • Przykłady przeprowadzonych spraw

rozwód z winą / bez orzekania o winie, alimenty, kontakty, wydanie paszportu/dowodu dla dziecka, władza rodzicielska,

zasiedzenie, służebność, zniesienie współwłasności, podział do korzystania .

stwierdzenie nabycia spadku, zachowki, odwołanie darowizn, dział spadku

zakładanie spółek , zmiany i przekształcenia w KRS.

odszkodowania, wynagrodzenia za nie wydanie świadectwa pracy, przywrócenie do pracy, sprzeciwy od kar pracowniczych, odpowiedzialność za mienie powierzone.

Joanna Malinowska Adwokat

(Od 2015)
Podziękowań 16
Odpowiedzi na pytania 115

Kancelaria Adwokacka Adwokat Joanna Junker

Aleja Zwycięstwa 218/2, 81-540 Gdynia

  • Odpowiedzi na pytania

Witam, co mam robić jesli w trakcie urlopu macierzyńskiego miejsce pracy zostało zlikwidowane ,firma dalej istnieje ,a po skończeniu urlopu z pracodawcą nie ma kontaktu? wiem tylko że chce rozwiązać umowę ze mną .Jak powinno wyglądać zakończenie współpracy w takim przypadku ?

Szanowna Pani, co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć Pani umowy o pracę po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z przepisem art. 182 (2) Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Pracodawca co prawda może zaproponować Pani stanowisko niższe i w sposób jednostronny dokonać Pani przeniesienia na inne stanowisko (nawet jeśli jest ono niższe od dotychczas zajmowanego), pod warunkiem że takie przeniesienie nie spowoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika, a to inne stanowisko odpowiada również kwalifikacjom pracownika. Warto pamiętać, iż w takim przypadku nie jest potrzebna zgoda pracownika. W sytuacji, kiedy pracodawca nie ma możliwości zaproponowania Pani równorzędnego lub podobnego stanowiska, może wówczas wypowiedzieć Pani umowę o pracę, niemniej takie stanowisko nie wynika z Kodeksu pracy, a wyłącznie z analogicznego stanu faktycznego, na którym orzekał Sąd Najwyższy i przyjmuje się, iż do takiego wypowiedzenia może wówczas dojść. Oczywiście musi być ono zgodne z przepisami Kodeksu pracy o wypowiadaniu umów o pracę - w zależności od rodzaju umowy o pracę (m.in. forma pisemna wypowiedzenia, przyczyna zawarta w treści wypowiedzenia, właściwy okres wypowiedzenia itp). Ewentualnie może Pani jako osoba uprawniona do urlopu wychowawczego złożyć pracodawcy wniosek w trybie art. 186 (7) Kodeksu pracy na piśmie o obniżenie Pani czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 pełnego wymiaru pracy, nie później niż 2 tygodnie przed planowanym powrotem do pracy i wykonywaniem jej w obniżonym wymiarze. Pracodawca jest wówczas obowiązany uwzględnić Pani wniosek. Nie może również wypowiedzieć Pani umowy o pracę ani jej rozwiązać w okresie od dnia złożenia przez Panią takiego wniosku do dnia powrotu do pracy w wymiarze pełnym, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Wyjątek stanowi tylko ogłoszenie upadłości pracodawcy lub jego likwidacja oraz przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika. Z poważaniem. Adw. Joanna Junker

Czy mogę starać się o alimenty na siebie gdyż odchodząc od męża nie mam pracy a jest trójka dzieci i była niebieska karta prowadzona przeciwko niemu ? Czy mogę połączyć to ze sprawą o alimenty na dzieci jeżeli złożyłam już pozew.

Szanowna Pani, należy ustalić kilka podstawowych kwestii. 1) czy pozew, który Pani złożyła jest pozwem o alimenty na dzieci czy też pozwem o zaspokojenie potrzeb rodziny w czasie trwania małżeństwa? 2) czy zamierza Pani wystąpić z pozwem o rozwód? Co do zasady prawo przewiduje możliwość ubiegania się przez żonę o środki finansowe od męża. Niemniej rozróżniamy dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy pozwu o zaspokojenie potrzeb rodziny, kiedy mąż nie łoży na potrzeby rodziny w czasie trwania małżeństwa, a nie toczy się jeszcze postępowanie o rozwód. Druga sytuacja dotyczy starania się o alimenty przez żonę od męża w toku postępowania o rozwód lub po jego prawomocnym orzeczeniu. W drugim przypadku zależy to od tego, czy domaga się Pani rozwodu z wyłącznej winy męża (a rozumiem, że z uwagi na założoną niebieską kartę przewiduje Pani rozwód z wyłącznej winy męża), czy też z winy obu małżonków lub bez orzekania o winie. Dla każdego bowiem z tych przypadków Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje inne przesłanki do wykazania, czy alimenty Pani należałyby się czy też nie. Podsumowując: w czasie trwania małżeństwa, zanim nie złoży Pani pozwu o rozwód, przysługuje Pani prawo złożenia w sądzie rodzinnym miejsca zamieszkania uprawnionych (czyli dzieci i Pani) pozwu o zaspokojenie potrzeb rodziny, czyli o środki pieniężne od męża na zaspokojenie potrzeb Pani i dzieci. W razie pytań lub wątpliwości proponuję kontakt telefoniczny lub osobisty w siedzibie Kancelarii.

Kancelaria Adwokacka Maciej Duszewski

Plac Kaszubski 8 lok. 204, 81-350 Gdynia

Kancelaria Adwokacka Jacek Buss

Krasickiego 11 lok. 4, 81-391 Gdynia

Rochowicz & Trzeciak Adwokaci Spółka Partnerska

Świętojańska 55/10, 81-391 Gdynia

Wróć na górę