Najnowsze artykuły adwokat - Jan Górski
Na naszym blogu o odszkodowaniu od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), stworzyliśmy osobną podstronę poświęconej nacjonalizacji ziemi (gruntów rolnych) …
Sąd Odwoławczy może zmienić datę zasiedzenia na niekorzyść odwołującego się - uchwała Sądu Najwyższego
Kilka miesięcy …
Wyrok NSA w sprawie Michałowic (unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnej w ramach reformy rolnej )
…
Zasiedzenie udziału we współwłasności jest możliwe, ale należy z reguły do najtrudniejszych kategorii spraw o zasiedzenie. Sprawdź, jakie jest orzecznictwo Sądu …
W procesach odszkodowawczych, oprócz kwoty dochodzonego odszkodowania, czyli należności głównej, można żądać od tej kwoty odsetek. Obecnie obowiązują trzy rodzaje odsetek – tzw. odsetki kapitałowe, odsetki za …
Czy można zasiedzieć las państwowy? Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 28 czerwca 2017 r. IV CSK 509/16 w konkretnej sprawie radykalnie ograniczył taką …
Z dniem 9 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks cywilny w zakresie
przedawnienia …
Zasiedzenie nieruchomości będącej własnością gminy mogło nastąpić najwcześniej w dniu 27 maja 2005 r., a nieruchomości Skarbu Państwa 1 października 2005 r. …
Na jaką wysokość zadośćuczynienia mogą liczyć bliscy osoby, która doznała poważnej krzywdy z powodu błędu medycznego?
W jednym z poprzednich artykułów …
W uchwale składu siedmiu sędziów III CZP 60/17 z dnia 27 marca 2017 r., Sąd Najwyższy uznał, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który …
Kolejna kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca przedawnienia roszczeń na niekorzyść byłych właścicieli gruntów warszawskich podszkodowanych "dekretem Bieruta"
artykuł dostępny tylko na portalu …
Kiedy gmina zobowiązana jest do zapłaty odszkodowania za szkodę poniesioną na skutek upadku z powodu nieusunięcia z chodnika lodu, śniegu i nieczystości?
Nie …
W uchwale sygn. III CZP 84/16 Sąd Najwyższy uznał, że wysokość odszkodowania od Miasta Stołecznego Warszawy ogranicza się do wysokości czynszu pobieranego od lokatorów zajmujących budynek, który na podstawie …
Możliwość zasiedzenia nieruchomości państwowej (tj. należącej do Skarbu Państwa) często pojawia się w pytaniach Szanownych Czytelników, zgłaszanych na niniejszym blogu. Warto zatem poświęcić tej kwestii kilka uwag.
Problem …
Zasiedzenie to nieodpłatny i legalny sposób na nabycie własności rzeczy na skutek jej posiadania samoistnego przez przewidziany prawem okres czasu, zwany okresem zasiedzenia.
Zasiedzenie nieruchomości rolnej zostało ograniczone przez nowelizację ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego
W opublikowanym na niniejszym blogu artykule pt. " …
Przewlekłe postępowania w sprawie śmierci pacjenta mogą prowadzić do naruszenia artykułu 2
Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
(tj. prawo …
Czy można zasiedzieć samochód albo inną rzecz (ruchomość)?
Jakiś czas temu opublikowaliśmy na blogu wpis pt. " Zasiedzenie ruchomości (rzeczy ruchomej) …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Dozór elektroniczny – kto może się ubiegać i jak wygląda procedura?
Dozór elektroniczny to coraz częściej stosowana forma odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Pozwala skazanym łączyć wykonywanie kary z życiem rodzinnym i zawodowym, c…
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w transakcji handlowej
Aby zmotywować dłużnika do terminowej zapłaty ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przewiduje odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych (art. …
Los dzieci podczas rozwodu – kiedy konflikt rodziców staje się ich ciężarem
Rozwód to zawsze trudny czas dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci. Niestety, w emocjach i napięciu łatwo zapomnieć, że najmłodsi stają się nie tylko świadkami, ale często także uc…
Darmowe porady prawne
Na mojej stronie dostępny jest blog z poradami, które sukcesywnie będę uzupełniała o nowe tematy. Zapraszam do lektury
Kiedy alkohol działa szybciej? Schorzenia zaburzające metabolizm alkoholu
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre osoby szybciej się upijają, mimo że wypiły tyle samo alkoholu co inni? Przyczyną mogą być nie tylko czynniki takie jak masa cia…
Polecani prawnicy

Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola

Adwokat
Wojciech Nowak
Bielsko-Biała
Kancelaria Adwokacka Adwokat Wojciech Nowak

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.