Najnowsze artykuły adwokat - Jan Górski
Na naszym blogu o odszkodowaniu od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), stworzyliśmy osobną podstronę poświęconej nacjonalizacji ziemi (gruntów rolnych) …
Sąd Odwoławczy może zmienić datę zasiedzenia na niekorzyść odwołującego się - uchwała Sądu Najwyższego
Kilka miesięcy …
Wyrok NSA w sprawie Michałowic (unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnej w ramach reformy rolnej )
…
Zasiedzenie udziału we współwłasności jest możliwe, ale należy z reguły do najtrudniejszych kategorii spraw o zasiedzenie. Sprawdź, jakie jest orzecznictwo Sądu …
W procesach odszkodowawczych, oprócz kwoty dochodzonego odszkodowania, czyli należności głównej, można żądać od tej kwoty odsetek. Obecnie obowiązują trzy rodzaje odsetek – tzw. odsetki kapitałowe, odsetki za …
Czy można zasiedzieć las państwowy? Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 28 czerwca 2017 r. IV CSK 509/16 w konkretnej sprawie radykalnie ograniczył taką …
Z dniem 9 lipca 2018 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks cywilny w zakresie
przedawnienia …
Zasiedzenie nieruchomości będącej własnością gminy mogło nastąpić najwcześniej w dniu 27 maja 2005 r., a nieruchomości Skarbu Państwa 1 października 2005 r. …
Na jaką wysokość zadośćuczynienia mogą liczyć bliscy osoby, która doznała poważnej krzywdy z powodu błędu medycznego?
W jednym z poprzednich artykułów …
W uchwale składu siedmiu sędziów III CZP 60/17 z dnia 27 marca 2017 r., Sąd Najwyższy uznał, że sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który …
Kolejna kontrowersyjna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca przedawnienia roszczeń na niekorzyść byłych właścicieli gruntów warszawskich podszkodowanych "dekretem Bieruta"
artykuł dostępny tylko na portalu …
Kiedy gmina zobowiązana jest do zapłaty odszkodowania za szkodę poniesioną na skutek upadku z powodu nieusunięcia z chodnika lodu, śniegu i nieczystości?
Nie …
W uchwale sygn. III CZP 84/16 Sąd Najwyższy uznał, że wysokość odszkodowania od Miasta Stołecznego Warszawy ogranicza się do wysokości czynszu pobieranego od lokatorów zajmujących budynek, który na podstawie …
Możliwość zasiedzenia nieruchomości państwowej (tj. należącej do Skarbu Państwa) często pojawia się w pytaniach Szanownych Czytelników, zgłaszanych na niniejszym blogu. Warto zatem poświęcić tej kwestii kilka uwag.
Problem …
Zasiedzenie to nieodpłatny i legalny sposób na nabycie własności rzeczy na skutek jej posiadania samoistnego przez przewidziany prawem okres czasu, zwany okresem zasiedzenia.
Zasiedzenie nieruchomości rolnej zostało ograniczone przez nowelizację ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego
W opublikowanym na niniejszym blogu artykule pt. " …
Przewlekłe postępowania w sprawie śmierci pacjenta mogą prowadzić do naruszenia artykułu 2
Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
(tj. prawo …
Czy można zasiedzieć samochód albo inną rzecz (ruchomość)?
Jakiś czas temu opublikowaliśmy na blogu wpis pt. " Zasiedzenie ruchomości (rzeczy ruchomej) …
Sprawy prywatne
Popularne artykuły
Kim jest syndyk w upadłości konsumenckiej i czym różni się od komornika
Syndyk jest jednym z najważniejszych organów w postępowaniu upadłościowym, także w upadłości tzw. konsumenckiej. Sąd powołuje syndyka, określając g…
ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – ŁÓDŹ
Złożenie odwołania od decyzji ZUS jest niekiedy konieczne, aby dochodzić swoich praw wobec ZUS. Negatywne decyzje pozbawiają nas świadczeń, zasiłków czy dodatków. Sprawy rozpoznawan…
Utrata zaufania do pracownika – kilka elementów dotyczących rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę w trybie zwykłym
Nie można zapomnieć, że na podstawie art. 32 § 1 kodeksu pracy („ kp ”), każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, a więc także i p…
Przymus szczepień: po wyroku TK odzyskaj grzywny, wznów/wstrzymaj postępowania
Sanepid nałożył na Ciebie karę pieniężną albo grzywnę, którą zapłaciłeś lub o którą jeszcze toczysz spór z organami? Władze wydały wobec Ciebie jako rodzica orzeczenie przymuszające…
Upadłość konsumencka: Kompleksowy przewodnik po procedurach, konsekwencjach i korzyściach
Upadłość konsumencka to proces prawny, który pozwala osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, na rozwiązanie problemu zadłużenia poprzez umorzen…
Polecani prawnicy

Adwokat
Adrianna Borowiecka
Łódź
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrianna Borowiecka

Radca prawny
Przemysław Piątek
Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Piątek

Radca prawny
Daniel Gola
Bochnia
Kancelaria Radcy Prawnego Daniel Gola

Radca prawny
Grzegorz Kantecki
Warszawa
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego

Adwokat
Elżbieta Walczak
Łódź
Walczak Legal
All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.