Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa

Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa

Możliwość zasiedzenia nieruchomości państwowej (tj. należącej do Skarbu Państwa) często pojawia się w pytaniach Szanownych Czytelników, zgłaszanych na niniejszym blogu. Warto zatem poświęcić tej kwestii kilka uwag.

Problem bierze się stąd, że w okresie PRL niedopuszczalne było w ogóle zasiedzenie własności państwowej . Wyraźnie możliwość tę wykluczał art. 177 kodeksu cywilnego. Przepis ten został uchylony z dniem 1 października 1990 r. Jednocześnie w art. 10 ustawy zmieniającej wówczas kodeks cywilny ustanowiono swoistą premię dla długoletnich posiadaczy samoistnych nieruchomości państwowych, przewidując, że „termin  zasiedzenia ulega skróceniu o czas, w którym nieruchomość była własnością państwową, lecz nie więcej niż o połowę”. Artykuł ten pozwalał więc na skrócenie terminu zasiedzenia o lat 10, w wypadku posiadania samoistnego w dobrej wierze, i o 15 lat w wypadku posiadania w złej wierze .

W praktyce powstał  problem, czy posiadacz, oprócz tej ustawowej premii, mógł dodatkowo doliczyć czas swojego posiadania?? w okresie sprzed uchylenia art. 177 kodeksu, czyli sprzed 1 października 1990 r. Orzecznictwo rozwiązywało ten problem w sposób zróżnicowany. Ostateczne przesądzenie tej kwestii nastąpiło w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2002 r. III CZP 72/01. W uchwale tej wyjaśniono, że, okresu posiadania nieruchomości państwowych przed tą graniczną datą 1 października 1990 r. nie dolicza się do okresu, o który skraca się termin zasiedzenia tych nieruchomości (a więc do 10 lub do 15 lat). Oznacza to, że zasiedzenie nieruchomości państwowej może nastąpić najwcześniej w dniu 1 października 2000 r., przy posiadaniu w dobrej wierze, albo w dniu 1 października 2005 r., przy posiadaniu w złej wierze.

         Trzeba jednak podkreślić, że jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 19 stycznia 2006 r., jeżeli Skarb Państwa zbył swoją nieruchomość przed 1 października 1990 r., osobie fizycznej, a tym samym przestał być jej właścicielem, to bieg zasiedzenia przez posiadacza samoistnego  takiej nieruchomości rozpoczyna swój „normalny” bieg od daty jej sprzedaży przez Państwo, a dodatkowo termin zasiedzenia ulega skróceniu odpowiednio: o 10 lub o 15 lat (w zależności od dobrej lub złej wiary posiadacza).

Wpis ten został także opublikowany na stronie  http://zasiedzenie.net/zasiedzenie-nieruchomosci-skarbu-panstwa/