Zasiedzenie samochodu (pojazdu mechanicznego)

Zasiedzenie samochodu (pojazdu mechanicznego)

Czy można zasiedzieć samochód albo inną rzecz (ruchomość)?

Jakiś czas temu opublikowaliśmy na blogu wpis pt. " Zasiedzenie ruchomości (rzeczy ruchomej) ". Z korespondencji Szanownych Czytelników niniejszego bloga wynika, że wątpliwości wciąż budzi kwestia, kiedy i na jakich warunkach można nabyć przez zasiedzenie własność pojazdu mechanicznego . Chodzi o następujący, powtarzający się  schemat sytuacyjny:

Pan A nabywa samochód używany produkcji zagranicznej. Po pewnym czasie zjawia się u niego policja informując, że okazało się, iż samochód pochodził z kradzieży i żąda jego wydania celem zwrotu prawowitemu właścicielowi. W związku z tym powstaje pytanie, czy Pan A może powoływać się na to, że nabył własność tego pojazdu przez zasiedzenie.

Z art. 169 kodeksu cywilnego wynika, że jest to możliwe po upływie trzech lat od momentu kradzieży , pod warunkiem, że Pan A działał w dobrej wierze . Sąd Najwyższy, kierując się chęcią ukrócenia procederu handlu kradzionymi samochodami, wypracował stanowisko, zgodnie z którym oceny dobrej wiary nabywcy używanego samochodu zagranicznego powinno się dokonywać w sposób restrykcyjny.

Oznacza to, że na nabywcy ciąży nie tylko obowiązek skrupulatnego sprawdzenia dokumentacji samochodu, ale także jego numerów identyfikacyjnych, autentyczności kluczyków itp . Ważne są tu też okoliczności dokonywanej transakcji; w szczególności wyklucza dobrą wiarę podejrzanie niska cena pojazdu .

Przypisanie w zakresie tej kontroli jakieś formy niedbalstwa nabywcy wyklucza, zdaniem Sądu Najwyższego, możliwość uznania po jego stronie dobrej wiary, a tym samym i możliwość nabycia przez zasiedzenie własności pojazdu pochodzącego z niefortunnej transakcji. Szerokiego omówienia tych kwestii dokonał Sąd Najwyższy w wyroku II CKN 378/97 z dnia 10 października 1997 r. Podkreślił w nim, że nabywca musi być posiadaczem w dobrej wierze nie tylko w dacie nabywania pojazdu, ale przez cały czas posiadania . Dlatego też uznał, że jeśli w trzyletnim okresie z art. 169 § 2 k.c. rzecz skradziona znajdowała się w posiadaniu kilku osób, które ją kolejno zbywały, warunkiem nabycia własności przez ostatnią z nich jest dobra wiara nie tylko jej, lecz i wszystkich poprzednich nieuprawnionych posiadaczy.

Tak więc, drogi Czytelniku, z kupnem używanych samochodów nigdy nie dość czujności!

 

Wpis został także opublikowany na blogu http://zasiedzenie.net/