Rola pełnomocnika w postępowaniu sądowym

W postępowaniu cywilnym strony mogą występować osobiście lub za pomocą pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być m.in. radca prawny ustanowiony przez stronę lub przyznany jej z urzędu. O potrzebie ustanowienia fachowego pełnomocnika warto pamiętać już na samym początku podejmowanych działań ponieważ to najczęściej pierwsze czynności w postępowaniu sądowym mają decydujący wpływ na wynik całej sprawy. Zwłoka w ustanowieniu pełnomocnika może spowodować nieodwracalne skutki w dalszym postępowaniu  i doprowadzić do oddalenia powództwa ze względu na obowiązującą w polskim postępowaniu cywilnym zasadę prekluzji dowodowej.  Zgodnie z regulacjami postępowania cywilnego strona powodowa już w pozwie lub wniosku powinna zawrzeć wszelkie fakty, twierdzenia oraz dowody na ich poparcie. Pojawia się pytanie czy w każdym postępowaniu warto ustanowić pełnomocnika, czy tylko w sprawach skomplikowanych. Mając na względzie liczne zawiłości proceduralne w postępowaniach sądowych należy stwierdzić, że warto udając się do sądu chociażby skonsultować swoje działania z radcą prawnym lub adwokatem.

Zgodnie z procedurą cywilną pełnomocnikiem może być radca prawny lub adwokat. Pełnomocnikiem mogą być m.in. również: małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia oraz osoba pozostająca w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia  lub współuczestnik sporu. Z praktycznego punktu widzenia warto jednak aby taka osoba posiadała wiedzę prawniczą na dany temat co z oczywistych względów przekłada się na wynik sprawy. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nieposiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie. W sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego pełnomocnikiem rolnika może być również przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych, której rolnik jest członkiem. W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów. W sprawach związanych z ochroną własności przemysłowej pełnomocnikiem twórcy projektu wynalazczego może być również przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należą sprawy popierania własności przemysłowej i udzielania pomocy twórcom projektów wynalazczych.

Nasza kancelaria reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.kancelaria-lexum.pl
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.