Mediacja CZY WALKA?

Mediacja to jej pasja, finalna forma win-win daje jej największą satysfakcję. Mediacja zapewnia stronom sporu możliwość decydowania o ostatecznym wyniku postępowania, zwiększa gwarancję trwałego zakończenia konfliktu, pozwala im wypracować akceptowalne rozwiązanie problemu, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Z Kamilą Jakubowską-Banaszak, radcą prawnym, mediatorem stałym przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu i założycielką Stowarzyszenia 100 Kobiet Pomaga Poznań, rozmawiamy o idei mediacji, o jej osobistych ogromnych pokładach empatii i umiejętności cierpliwego słuchania innych.

rozmawia: Magdalena Ciesielska

Jako radca prawny specjalizuje się Pani w prawie rodzinnym, a także w prawie cywilnym, jednak najwięcej czasu i serca poświęca Pani na mediacje. Skąd taki pomysł?

KAMILA JAKUBOWSKA-BANASZAK: Nigdy nie sądziłam, że zostanę mediatorem. Pomysł narodził się w 2015 roku, podczas jednego ze szkoleń organizowanych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. To zapoczątkowało moje zamiłowanie do mediacji. Po tym spotkaniu podeszłam do prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Macieja Bobrowicza z pytaniem, czy mógłby zrobić szkolenie dla radców prawnych stricte z mediacji. Po ukończeniu sześciodniowych, 40-godzinnych warsztatów, wpisałam się na listę prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu i tak stałam się mediatorem. Zobaczyłam, że ten