Spowodowanie wypadku drogowego. zatrzymane prawo jazdy.

Pytanie z dnia 03 marca 2020

Witam. Chciałbym prosić o krótka poradę. Wczoraj tj. 02.03.2020 spowodowałem wypadek nie zatrzymując się przy znaku stop . W wypadku brał udział jeden pojazd poza moim. Drugim samochodem jechała pani w ciąży z dzieckiem,dzięki Bogu dziecko i ciąża są całe. Niestety pani ma skręcony/złamany nadgarstek.
W trakcie czynności policjanci za pokwitowaniem zatrzymali moje prawo jazdy na 7 dni nie nakładając na mnie żadnego mandatu a jedynie informując o tym, że decyzję podejmie sąd/prokurator. Proszę o informację czy jeżeli byłem wcześniej nie karany ,to byla pierwsza moja sytuacja,nie staram się bronić tylko w pełni przyznaje się do winy to istnieje ryzyko że zamiast wysokiego mandatu otrzymam karę pozbawienia wolności albo karę odebrania uprawnień na kilka lat? Niestety prawo jazdy jest mi bardzo potrzebne w celach zawodowych . Dodam że w trakcie wypadku byłem trzeźwy co potwierdza badanie alkomatem.
Pozdrawiam
Adrian

Sz.Panie Jeżeli obrażenia pokrzywdzonej zostaną zakwalifikowane przez biegłego lekarza jako powyżej 7 dni rozstroju zdrowia to Pana czyn zostanie zakwalifikowany jako występek z art 177 para 1 kodeksu karnego, który przewiduje za to karę od 3 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności. Z uwagi jednak, iż obrażenia pokrzywdzonej są stosunkowo niewielki a Pan nie był uprzednio karany bardzo możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania bez orzeczenia kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 4 marca 2020 14:47 Zmodyfikowano dnia: 4 marca 2020 14:47 Obejrzało: 292 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Najpierw organ prowadzący postępowanie będzie ustalał czy rozstrój zdrowia u tej Pani wynosi powyżej dni 7 czy mniej. Do 7 dni jest wykroczenie i wtedy skończy się mandatem, a powyżej 7 dni przestępstwo (występek) i wtedy wyrok wyda sąd. W opisanych okolicznościach spodziewałbym się raczej tylko grzywny. Prawo jazdy raczej nie będzie zatrzymane. Może Pan też wnosić o warunkowe umorzenie postępowania, wtedy żadne kary nie będzie. Ważna jest tu Pana postawa, czyli przyznanie się do czynu i stan trzeźwości.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 marca 2020 01:00 Zmodyfikowano dnia: 6 marca 2020 01:00 Obejrzało: 286 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.