Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Zarówno dla wierzyciela jak i dłużnika bardzo istotną kwestią jest przedawnienie roszczeń. Wierzyciel po upływie terminu przedawnienia wnosząc pozew do sądu ryzykuje tym, że dłużnik podniesie zarzut przedawnienia i  wówczas sąd będzie zobowiązany do oddalenia powództwa. Dłużnik zaś, w sytuacji dowiedzenia się, że został pozwany powinien sprawdzić ile wynosi termin przedawnienia  roszczenia wierzyciela i po jego upływie, podnieść zarzut przedawnienia w sądzie. Zgodnie z art. 118 k.c. jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi 6 lat a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata. Zatem, jeżeli przepisy nie regulują kwestii przedawnienia w sposób odmienny, terminy przedawnienia wskazane w art. 118 k.c. będą miały zastosowanie.

Od jakiego momentu liczyć okres przedawnienia?

Zgodnie z par. 1 art. 120 k.c. bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Natomiast § 2 przywołanego wyżej artykułu wskazuje, że bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.

Przykładowo, jeżeli upłynął termin zapłaty określony w umowie, wówczas roszczenie staje się wymagalne i od tego dnia należy liczyć przedawnienie.

Co zrobić będąc wierzycielem, gdy kończy się okres przedawnienia?

Zgodnie z art. 123 k.c. bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji.

Z powyższego wynika, iż wniesienie pozwu do właściwego sądu, zawezwanie do próby ugodowej czy pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu spowoduje, że bieg przedawnienia zostanie przerwany.