Szukaj adwokatów w twojej miejscowości

Polecani adwokaci w Polsce

Poszukujesz dobrego prawnikaadwokata - online? Sprawdź listę kancelarii adwokackich zarejestrowanych w serwisie Specprawnik. Do dyspozycji masz kilka tysięcy kancelarii z całej Polski. Dobry adwokat, który zajmuje się takimi sprawami jak rozwód, alimenty, nieruchomości, jest w zasięgu Twojej ręki. Możesz wybrać najlepszego dla siebie adwokata korzystając z wyszukiwarki, sortowania (najniższa cena, najbliższa odległość, najlepsza opinia) lub filtrować według kategorii (sprawy prywatne albo firmowe). Adwokaci zarejestrowani w naszym serwisie świadczą pomoc prawną, która w szczególności polega na udzielaniu porad prawnych i sporządzaniu opinii prawnych. Nasi adwokaci opracowują dla swoich klientów także projekty aktów prawnych oraz występują przed sądami i urzędami. Adwokat ze Specprawnika będzie również odpowiednim obrońcą sądowym dla Ciebie: wybierz go na podstawie opinii użytkowników oraz opisu spraw, którymi się zajmuje. To najlepsza droga, by znaleźć adwokata właściwego do swojej sprawy.

wiecej

Przejdź do wyszukiwarki

AST-Adwokaci. Kancelaria Adwokacka

62-400 Słupca

Odpowiada w ciągu 7 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Moja mama (74 lata) od wielu lat dużo pije alkoholu, przez wiele lat często się upijała, tak że spała na podłodze. Piła dopóki miała pieniądze. A renty nie ma już w połowie miesiąca albo nawet po tygodniu, mimo że ma dużą. Od wielu lat ma też zaniki pamięci. Nie pamięta gdzie chodzi, w jakim celu, jaki jest dzień, co mówi albo co ktoś mówi do niej, wszystko zapomina albo zmienia fakty. W ostatnim okresie gubi pieniądze, następnego dnia po wzięciu renty z banku, nie ma żadnych pieniędzy a niczego nie kupiła i nie pamięta co się z nimi stało. Nie pamięta też, że ma pożyczkę 120 tyś. do spłaty, którą wzięła bezmyślnie, tylko chyba po to, żeby mieć więcej pieniędzy na picie. Nie chce też płacić rat ani w ogóle płacić za rachunki. Czy coś można zrobić w takiej sytuacji? Myślałam, żeby złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie, ale nie wiem czy ma to sens, poza tym nie wiem czy mama pójdzie ze mną do lekarza po zaświadczenie o chorobie potrzebne do sądu. Mama nie chce chodzić do lekarzy. Czy jeśli nie będzie chciała w takiej sytuacji, to czy sąd może mamę skierować na takie badanie?

Szanowna Pani, jak najbardziej zasadne jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie, proszę to w pierwszej kolejności wykonać. W trakcie takiej sprawy sąd obligatoryjnie przeprowadza dowód z opinii biegłych lekarzy. W przypadku dalszych pytań, serdecznie zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią. Marta Ast adwokat kancelaria@ast-adwokaci.pl

Witam. Mam pytanie odnośnie opieki nad dziećmi. Jestem z mężem prawie 3 lata po ślubie. Mamy dwie 2.5 roczne córki. Z mężem nieuklada mi się od dawna, mąż mnie poniza nie szanuje, rok temu okazało się że miał romans prawie przez 8 miesięcy. Kiedy się o tym dowiedziałam płakał przepraszal blagal o wybaczenie. Postanowiłam dać mu szansę. Jednak zmiana nie trwała długo. Na nowo zaczęły się wyzwiska ponizanie, przelewanie na mnie swoich błędów, można nawet powiedzieć że to już jest znęcanie się psychiczne nade mną. Ponieważ nie chcę już dłużej być tak traktowana chce odejść. Ale boję się że mąż będzie mnie szantazowal że zabrałam mu dzieci ze nie mam do tego prawa, że jak nie odbiorę telefonu to powie że utrudnia mu kontakt z dziećmi(tak było nie raz). Chciałabym wrócić z pracy powiedzieć mężowi że się wyprowadzam chce rozwodu spakować się zabrać dzieci i odejść. Ale boję się że mąż będzie mnie straszył policją, że nie mam prawa zabrać dzieci i wyjść z domu. I moje pytanie, czy mogę tak zrobić, że wrócę do domu i powiem że chce odejść i wezmę dzieci i pojadę z nimi np nocować do siostry. Czy mam takie prawo?

Szanowna Pani, ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, bowiem jeśli macie Państwo pełnie władzy rodzicielskiej to jeśli wyprowadzi się Pani z dziećmi do innego mieszkania np. do siostry, to pod Pani nieobecność mąż może przyjść i zabrać dzieci, bowiem jeszcze nie jest przez sąd ustalone miejsce zamieszkania dzieci i piecza nad dziećmi na czas trwania postępowania. Z tego co Pani pisze, Pani mąż jest nadpobudliwy zatem może do takiej sytuacji dojść, co bez wątpienia wpłynie negatywnie na dzieci. Proponowałabym odbyć jakąś mediację lub iść do psychologa razem z mężem, żeby przygotować go do tego że chce Pani od niego odejść, a także ustalić kiedy będzie się widywał z dziećmi. W przypadku dalszych pytań, serdecznie zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią. Marta Ast adwokat kancelaria@ast-adwokaci.pl

AST-Adwokaci. Kancelaria Adwokacka

62-200 Gniezno

  • Odpowiedzi na pytania

AST-Adwokaci. Kancelaria Adwokacka

64 - 300 Nowy Tomyśl

  • Odpowiedzi na pytania

AST-Adwokaci. Kancelaria Adwokacka

62-065 Grodzisk Wielkopolski

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokat Paweł Marchewka

Jęczmienna 10/8, Wrocław

Odpowiada w ciągu 10 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Witam, chcemy z żoną kupić mieszkanie,na której jest w tej chwili hipoteka przekraczająca wartość mieszkania, sprzedający budują dom który jest już w stanie surowym zamkniętym, chcą w najbliższym czasie przenieść hipotekę z mieszkania na wybudowany dom, ale wcześniej chcą żebyśmy podpisali umowę przedwstępną na kupno tego mieszkania i wpłacili zadatek 20% wartości mieszkania,na ich konto,a po przeniesieniu hipoteki na dom, chcą dokończyć budowę domu z pieniędzy które dostaną od nas za sprzedaż mieszkania, moje pytanie:czy podpisanie umowy przedwstepnej z wpłaconym zadatkiem z naszej strony, na mieszkanie które ma w tej chwili hipotekę będzie bezpieczne?

Szanowny Panie, Umowa przedwstępna przede wszystkim winna być zawarta w formie aktu notarialnego. Treść umowy może zostać kształtowana przez strony które je podpisują, w tym przez Państwa. Dlatego warto zadbać, aby w treści znalazł się pełny opis tego co ma się wydarzyć oraz warunek, że jeśli te okoliczności się nie spełnią, to jesteście zwolnieni z obowiązku podpisania umowy przyżeczonej. W skrócie, w takiej umowie trzeba zabezpieczyć swój interes. Przedsięwzięcie przez Pana opisane jest ryzykowne, choć praktykowane. Zabezpieczeniem dla Was może być dobrze napisana umowa, która przewidzi różne ewentualności. Warto pamiętać, że samo przeniesienie hipoteki nie jest zależne tylko od sprzedającego (dłużnika), ale przede wszystkim od wierzyciela, który jest dysponentem owej hipoteki. Jeśli on się nie zgodzi, to nie ma możliwości przeniesienia hipoteki. Warto rozeznać się, czy wierzytelność zabezpieczona hipoteką jest spłacana oraz czy nie ma prowadzonego z tej nieruchomości postępowania egzekucyjnego.

Kancelaria Adwokacka Patrycja Skibińska

Polna 18 A, 08-400 Garwolin

  • Odpowiedzi na pytania

Witam. Kieruje sie z zapytaniem , stracilem Prawo Jazdy za jazdę pod wplywem dostalem karę i od zdarzenia minęło juz prawie 7-msc czy bede mogl sie ubiegac a wczesniejsze przywrocienie Prawa Jazdy niz polowe okresu czyli straciłem na "3lata" i po 1,5 roku moge sie starać plus blokada alkoholowa , a mam rodzine m.in dziecko.gdzie mieszka w raz z partnerką o prawie 250km plus ciezki do jazd do pracy. I chcialbym jak najszybciej sie postarać o zwrot... Da sie cos temu zaradzić?? Prosze o odpowiedź dziękuję

Witam, niestety nie. Wobec dodania do Kodeksu karnego wykonawczego art. 182a § 1 k.k.w. może Pan złożyć do Sądu po upływie połowy okresu trwania zakazu, a więc po upływie 1 roku i 6 miesięcy wniosek o orzeczenie dalszego wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. To oznacza, że w przypadku uwzględnienia przez Sąd Pana wniosku po upływie 1 roku i 6 miesięcy trwania zakazu będzie mógł Pan prowadzić przez pozostały okres trwania zakazu wyłącznie pojazd mechanicznych wyposażony w blokadę alkoholową. Powołane uregulowanie umożliwia więc zamianę orzeczonego bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdów na środek nieco mniej dotkliwy, który polega na możliwości prowadzenia pojazdów, ale tylko tych wyposażonych w blokadę alkoholową, jednakże żeby tak się stało, przede wszystkim musi upłynąć wskazany w ustawie okres, przez który zakaz prowadzenia pojazdów był wobec skazanego stosowany. Upływ określonego czasu przez który zakaz prowadzenia pojazdów musi być wykonywany, żeby uzyskać jego skrócenie, stanowi pierwszą przesłankę, która jest konieczna, aby w ogóle móc rozważać złożenie do sądu wniosku o skrócenie orzeczonego zakazu, jednakże kolejną niezmiernie istotną kwestią jest, że zanim sąd podejmie decyzję w przedmiocie skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów przez założenie blokady alkoholowej, musi wziąć pod uwagę również warunki osobiste osoby, która o zmianę środka karnego wnioskuje. Ustawa w tym względzie wprost bowiem stanowi, że sąd może orzec o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Proszę jednak pamiętać, że okres- w Pana przypadku- 1,5-roczny liczy się od dnia rzeczywistego zatrzymania dokumentu prawa jazdy, czyli najczęściej bezpośrednio po zatrzymaniu przez Policję.

Witam. Razem z mężem posiadalismy działkę we współwłasnosci, sporzadzilismy testamenty gdzie po śmierci jedno z nas przekazuje drugiemu swoją część. Mąż zmarł. I czy ja mam iść z testamentem męża do notariusza i czy notariusz informuje dzieci?

Witam Panią. Tuż po śmierci spadkodawcy każdy, u kogo znajduje się testament, ma obowiązek złożyć je w sądzie spadku lub u notariusza – w przeciwnym wypadku naraża się na grzywnę. Zgodnie z treścią art. 646 Kodeksu postępowania cywilnego, osoba, u której znajduje się testament, jest obowiązana złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza. Skoro chce Pani testament przedłożyć u notariusza, zajmę się tylko tą kwestią, pozostawiając alternatywną możliwość złożenia go w sądzie spadku. Regulacji odnoszącej się do notarialnego poświadczenia dziedziczenia testamentowego nie znajdziemy jednak w Kodeksie Cywilnym, lecz w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie. Zgodnie z treścią art. 95a i n. w/w aktu prawnego, notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych. Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób (wcześniej powinien je powiadomić), które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Brak którejkolwiek z takich osób niestety przekreśla możliwość sporządzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Wówczas jedyną możliwością udowodnienia naszego prawa do spadku jest droga sądowa i postanowienie stwierdzające nabycie spadku. W razie złożenia testamentu notariusz dokonuje jego otwarcia i ogłoszenia, chyba że otwarcie i ogłoszenie testamentu już nastąpiło. Z otwarcia i ogłoszenia testamentu sporządza się protokół.

Adwokat Ewelina Księżopolska-Moskal

Dąbrowskiego 20 lok. 3, 15-872 Białystok

Odpowiada w ciągu 24 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka adwokat Milena Borowiec

Konarskiego 16, 33-100 Tarnów

Odpowiada w ciągu 2 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Kancelaria Adwokacka Adam Gabrielski

Słowackiego 8, 58-300 Wałbrzych

Odpowiada w ciągu 2 godzin

  • Odpowiedzi na pytania

Witam Jestem z mężem po rozwodzie. Chce założyc sprawę o podział majątku. Jestem wspólnie z byłym mężem właścicielami mieszkania. Mamy dorosłe dzieci. Zarówno mnie jak i byłego mężą nie stać na wzajemną spłatę mieszkania. W mieszkaniu jest jeszcze zameldowany dorosły syn. Czy w związku z taką sytuacją mam prawo żądać sprzedaży mieszkania i podziału gotówki? Czy były mąż może na takie rozwiązanie nie wyrazić zgody? Mieszkanie ma hipotekę. Pozostało do spłaty około 40000zł.

W sprawie o podział majątku Sąd w pierwszej kolejności przydziela mieszkanie jednemu z małżonków z nałożeniem na niego spłaty połowy wartości tego mieszkania na rzecz drugiego małżonka . Przy spłacie od wartości mieszkania będzie odliczona wartość hipoteki . Dopiero w sytuacji gdy żaden z małżonków nie wyrazi zgody na przyznanie mu na wyłączną własność mieszkania ze spłatą połowy jego wartości na rzecz drugiego małżonka to wtedy Sąd dokona podziału tego majątku w drodze sprzedaży mieszkania zgodnie z przepisami postępowania cywilnego . Jest to jednak dla obu małżonków niekorzystne bo w przypadku takiego podziału od wartości ceny uzyskanej za sprzedaż mieszkania będą odliczone koszty opinii biegłych wyceniających wartość tego lokalu oraz 20 % ceny pobierze dla siebie komornik . W takim przypadku korzystniej jest sprzedać mieszkanie bez sądu i podzielić się uzyskanymi pieniędzmi . NIezależnie od tego proszę pamiętać , że sprzedaż mieszkania nie zwalnia kredytobiorców od obowiązku spłaty kredytu , a nabywca mieszkania odpowiada wobec banku tylko do wysokości wartości hipoteki . Bank może sobie wybrać dowolnie od kogo będzie dochodził spłaty kredytu i może się okazać , że będzie jej dochodził od kredytobiorców , a nie od nowego właściciela mieszkania . W tej sytuacji najkorzystniej jest w razie sprzedaży mieszkania uzyskaną z tego tytułu cenę przeznaczyć na spłatę kredytu i wykreślenie hipoteki , co skłoni nabywcę do zapłaty wyższej ceny za sprzedawane mu mieszkanie ., które nie będzie już obciążone hipoteką .

Adwokat Sanda Guzierowicz

Kr. Korony Polskiej 25/221, 70-486 Szczecin

  • Odpowiedzi na pytania
Wróć na górę