Umowy kredytów denominowanych są bezwzględnie nieważne [RADCA W PIĄTEK]

Dzisiejszy artykuł poświęcę trochę pomijanemu póki co zagadnieniu z zakresu kredytów powiązanych z CHF. Poniższe uwagi dotyczą jednak wyłącznie kredytów denominowanych, czyli takich, gdzie w umowie podana jest kwota we franku szwajcarskim. Oczywiście aktualne pozostają również wobec tych umów zarzuty dotyczące naruszenia zasady swobody umów, naruszenia zasady wzajemnej ekwiwalentności świadczeń, naruszenia zasady równowagi stron, naruszeniem zasady, czy też nieważności z powodu zawarcia w umowie klauzul abuzywnych.

Z przyjętej przez banki konstrukcji umowy kredytu denominowanego wynika, iż w chwili zawarcia umowy nie doszło do precyzyjnego, jednoznacznego określenia kwoty kredytu. Jest to wynikiem zastosowanych zabiegów denominacyjnych. W umowach wskazywane jest najczęściej, że przy wypłacie kredytu stosuje się kurs kupna dewiz z aktualnej tabeli kursów, obowiązujący w banku w dniu realizacji zlecenia płatniczego. Wypłata kredytu następuje jednak po dniu zawarcia umowy. Ostatecznie kredytobiorcy otrzymywali od banku tytułem kredytu o kilka tysięcy złotych mniej środków, niż oczekiwali w dniu zawarcia umowy, w konsekwencji czego musieli pożyczyć brakującą kwotę od rodziny.

Świadczy to o tym, iż w dniu zawierania umowy ostateczna kwota udzielanego kredytu nie była znana żadnej ze stron kredytu. W myśl art. 69 prawa bankowego, przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy kwotę środków pieniężnych, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Umowa o kredyt powinna zatem w szczególności określać kwotę środków pieniężnych, którą bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. Tego wymogu umowy kredytu denominowanego nie spełniały, co prowadzi do nieważności stosownie do art. 58 § 1 KC w zw. art. 69 prawa bankowego.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Może go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

Przemysław Piątek
radca prawny

tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl
www.facebook.com/radcapiatek/