Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Polskie prawo przewiduje odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej (zarówno rzeczy ruchomych jak i nieruchomości). Mowa jest o rękojmi, którą należy odróżnić od gwarancji. Zasadnicza różnica pomiędzy rękojmią a gwarancją polega na tym, że gwarancja udzielana jest przez sprzedawcę dobrowolnie, natomiast rękojmia przysługuje z mocy samej ustawy. Uprawnień z rękojmi można dochodzić niezależnie od uprawnień z gwarancji.

W ramach rękojmi kupujący ma do wyboru cztery możliwości:

  1. Naprawa rzeczy przez sprzedawcę
  2. Wymiana rzeczy na wolną od wad przez sprzedawcę
  3. Obniżenie ceny
  4. Odstąpienie od umowy

To od decyzji kupującego zależy, z którego uprawnienia skorzysta. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Np. odstąpienie od umowy nie może nastąpić, jeżeli wady są nieistotne. Wymiana rzeczy na wolną od wad może nastąpić tylko jeżeli jest to możliwe oraz nie wymaga nadmiernych kosztów. Wówczas sprzedawca może zaproponować zamiast wymiany naprawę rzeczy i odwrotnie.

Poprzez wadę fizyczną należy rozumieć niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, w szczególności np. wobec braku właściwości , które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia.

Dochodzenie uprawnień z rękojmi jest ograniczone czasowo. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości - przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się co do zasady z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. W tym samym terminie kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej.

Uprawnienia z tytułu rękojmi mogą być również ograniczone na mocy umowy stron.

Rękojmia z tytułu wad fizycznym nie ogranicza możliwości dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.  

Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.