Przymus szczepień: po wyroku TK odzyskaj grzywny, wznów/wstrzymaj postępowania

Sanepid nałożył na Ciebie karę pieniężną albo grzywnę, którą zapłaciłeś lub o którą jeszcze toczysz spór z organami? Władze wydały wobec Ciebie jako rodzica orzeczenie przymuszające do zaszczepiania np. dziecka, z którym sie nie zgadzasz?

Masz teraz szansę na odzyskanie pieniędzy lub na umorzenie sprawy, lecz musisz zadziałać w ciągu miesiąca !!!

W Dzienniku Ustaw R.P. z 2023 r., pod pozycją 909, w dniu 12 maja 2023 r. opublikowane zostało ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi tu o wyrok z dnia 9 maja 2023 r., o sygnaturze SK 81/19. [ LINK ]

W sentencji orzecznia czytamy co następuje: "Art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1657, z późn. zm.) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2172) w zakresie, w jakim termin wymagalności obowiązkowych szczepień ochronnych, jak i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, jest niezgodny z art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

W sprawie chodziło o to że władze ogłosiły przymus szczepień nie w drodze aktu prawnego lecz w komunikacie szefa Sanepidu - co narusza zagwarantowane w Konstytucji prawa obywatelskie i burzy konstytucyjną hierarchę tzw. źródeł prawa.

Trybunał wskazał w ww. Wyroku, że: "Przepisy wymienione w części I, w zakresie tam wskazanym, tracą moc obowiązującą po upływie 6 (sześciu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej." - ogłoszenie nastąpiło 12 maja 2023 r., zatem wadliwe regulacje prawne tracą moc dopiero teraz, w listopadzie 2023 r.

W szczególności, jak stanowi Kodeks postępowania adminsitracyjnego - można żądać wznowienia postępowania w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, na podstawie którego została wydana decyzja (np decyzja o wymierzeniu kary pieniężnej). Skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzić tu może o decyzje nie starsze niż 5 lat, licząc od ich doręczenia.

Odnośnie toczących się postępowań, zaistnieć może podstawa do umorzenia postępowania, lub wstrzymania wykonalności zapadłych orzeczeń.

Dlatego też, zachęcam do kontaktu i skorzystania z moich usług osoby zainteresowane tematem: r. pr. Maciej Podgórski, tel. 503 313 013, kancelaria@podgorski-radca.pl