Odrzucenie spadku a zrzeczenie się spadku

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się spadku

Odrzucenie spadku oraz zrzeczenie się spadku to pojęcia, które powszechnie są używane zamiennie. Nie jest to jednak prawidłowe, gdyż odrzucenie spadku i zrzeczenie się spadku to dwie różne instytucje prawa cywilnego. Na czym więc polega różnica?

Odrzucenie spadku

Po otwarciu spadku, spadkobierca spadek może przyjąć lub odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia i traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku. Odrzucenia spadku można dokonać przed sądem spadku lub notariuszem. Przy opisie instytucji odrzucenia spadku podkreślić należy najistotniejsze, to jest, że odrzucenie spadku może nastąpić dopiero po śmierci spadkodawcy. Nie jest możliwe odrzucenie spadku za życia spadkodawcy.

Zrzeczenie się spadku, tj. umowa o zrzeczenie się dziedziczenia

Co do zasady, nie można zawierać umów o spadek po osobie żyjącej. Takie umowy uznaje się za nieważne. Jednak dozwoloną umową jaką można zawrzeć z osobą żyjącą (przyszłym spadkodawcą) jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia. Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Z mocy przepisów zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Wówczas traktowani są oni tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Podsumowanie

Reasumując, wskazać należy, że odrzucenie spadku stanowi jednostronne oświadczenie spadkobiercy, które może zostać złożone jedynie dopiero po śmierci spadkodawcy. Zrzeczenie się spadku natomiast stanowi umowę, która może zostać zawarta z osobą żyjącą (przyszłym spadkodawcą). Umowa ta wymaga zachowania szczególnej formy – aktu notarialnego.

Adwokat Mariusz Gaweł
Gaweł Adwokaci Kancelaria Adwokacka
e-mail: kancelaria@gaweladwokaci.pl
tel. 571-910-858
ul. Zwycięstwa 10/101
Gliwice 44-100