Kiedy spółka z o.o. będzie dobrym rozwiązaniem?

Powszechnie uważa się, że spółka z o.o. zawsze będzie najlepszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednak nie jest to do końca prawda. Czasami ze względu na wielkość biznesu lub małe ryzyko gospodarcze z prawnego punktu widzenia lepiej jest prowadzić biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kiedy zatem warto rozważyć założenie spółki z o.o.?

a. Biznes o wysokim stopniu ryzyka – branże takie jak budowlana czy transportowa cechują się dużym stopniem zmienności, braku płynności finansowej lub obarczone są sporym ryzykiem niepowodzenia. W takim wypadku warto rozważyć założenie spółki z o.o., aby całe ryzyko gospodarcze, a przede wszystkim finansowe przenieść na niezależny od majątku wspólników podmiot. W takim wypadku wspólnicy stracą co najwyżej wkłady, które wnieśli do spółki na pokrycie kapitału zakładowego.

b. Nowe projekty lub inwestycje – aby lepiej oddzielić i ułatwić prowadzenie nowych pomysłów biznesowych warto rozważyć założenie spółki celowej dedykowanej konkretnemu przedsięwzięciu biznesowemu.

c. Udział inwestora – o wiele łatwiej i prościej pozyskać finansowanie zewnętrzne i dokapitalizować spółkę na przejrzystych zasadach aniżeli jednoosobową działalność gospodarczą. Wprowadzenie nowego wspólnika do spółki, który wniesie wkład w postaci kapitału również będzie bardzo proste.

d. Prestiż – działalność w formie spółki z o.o. podnosi pewność przedsiębiorstwa, które zyskuje w oczach środowiska biznesowego. Firma staje się tym samym bardziej zaufanym kontrahentem, co w rzeczywistości może okazać się pomocne przy pozyskiwaniu nowych klientów.

e. Sprzedaż – kiedy po prostu zdecydujesz się na zakończenie prowadzenia działalności zarówno spółkę jak i same udziały w niej można w łatwy sposób zbyć poprzez ich sprzedaż. Spółka nie traci wtedy bytu prawnego, ponieważ będzie prowadzona przez swojego nowego właściciela.

f. Sukcesja – „memento mori”. Kontynuacja działalności gospodarczej po śmierci wspólnika będzie o wiele łatwiejsza i będzie budziła mniej problemów prawnych aniżeli śmierć przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Wspólnik pozostawia bowiem odrębny byt prawny, który może funkcjonować po jego śmierci według jasno określonych zasad.