Jak zawierać umowę z przeniesiemn praw autorskich ?

Odpowiedź: Jeżeli w ramach wykonanego świadczenia ma nastąpić przeniesienie na wydawcę książki majątkowych praw autorskich, konieczne jest sporządzenie pisemnej umowy o przeniesienie praw autorskich.

Zasada wyrażona w art 65 §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) - dalej k.c., stanowi , aby w umowach  badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy.  Dlatego należy przede wszystkim przeanalizować czy autor zgodził się przenieść autorskie prawa majątkowe do  utworu   czy też mamy tu do czynienia np.  z umową licencyjną czy też o dzieło.Zgodnie z art 53 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

W umowie przenosi się autorskie prawa majątkowe, ponieważ  tylko autorskie prawa majątkowe stanowią przedmiot obrotu prawnego. Z chwilą przyjęcia utworu nabywca otrzymuje wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji, a autor wyzbywa się go całkowicie. Umowa  licencyjna zaś jest  umową, na podstawie której twórca uprawnia licencjobiorcę do korzystania z utworu w określony sposób. W odróżnieniu od umów o przeniesienie praw autorskich  autor nie wyzbywa się tu praw autorskich  a jedynie upoważnia do korzystania z utworu za odpowiednim wynagrodzeniem . Umowa o przeniesienie praw jest na zawsze - autor sprzedaje prawo do utworu natomiast  umowa licencyjnamoże być zawarta tylko na jakiś czas lub tylko na druk określonego nakładu. Natomiast . w myśl zasady zapisanej w art 627  ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.),  przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Obowiązkiem zamawiającego jest  więc wypłacenie wynagrodzenia za wykonane dzieło.

Jak czytamy w treści  wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18.06.2003 r. (II CKN
269/01, Biuletyn SN 2003/12/14)...”Jeżeli przedmiotem umowy o dzieło ma być utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to wówczas przedmiot oznaczenia dzieła powinien być tak określony, aby obowiązkiem przyjmującego zamówienie było dostarczenie zamawiającemu dzieła będącego rezultatem działalności twórczej, o indywidualnym charakterze, ustalonego w skonkretyzowanej przez strony postaci. Jeżeli stosunek prawny między stronami zostanie tak ukształtowany, to dla oceny praw i obowiązków stron należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, zaś w zakresie, w którym dzieło jest utworem – przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.Tak więc to, jaka umowa będzie najbardziej odpowiednia dla jednostki zależy od założeń i rezultatu wydanego dzieła.

Podstawa prawna:

-art 65 §2  ,  art 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)

- art 53 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.),

- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.06.2003 r. (II CKN
269/01, Biuletyn SN 2003/12/14)..

Autor: Krystyna Dąbrowska , doradca podatkowy , współwłaściciel Biura Podatkowego "Praktyk"  w Lublinie