3 rzeczy, które musisz wiedzieć o separacji

1. Nie rozwiązuje małżeństwa . Separacja tylko zawiesza małżeństwo. Orzekana jest wtedy, gdy nie ma przesłanek do orzeczenia rozwodu, tj., gdy między małżonkami nie nastąpił trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Do orzeczenia separacji, podobnie jak przy rozwodzie konieczne jest, aby między małżonkami ustały więzi emocjonalne, fizyczne
i gospodarcze. Separacja jest rodzajem przerwy w trwaniu związku małżeńskiego. W okresie jej trwania małżonkowie mogą się ponownie zejść i chcieć kontynuacji małżeństwa. W trakcie separacji nie wolno małżonkom zawrzeć innych legalnych związków, bowiem nie mają oni statusu ludzi wolnych/ niezamężnych/nieżonatych.

2.  Powoduje ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej . Orzeczenie separacji, tak samo jak rozwodu, powoduje ustanie między małżonkami wspólności majątkowej małżeńskiej. Oznacza to, że po orzeczeniu separacji małżonkowie stają się niezależni od siebie majątkowo i przestają z mocy prawa odpowiadać za swoje zobowiązania (tj. mąż nie odpowiada za zobowiązania żony, a żona nie odpowiada za zobowiązania męża, zaciągnięte po orzeczeniu separacji).

3. Jest odwracalna. Jeśli po pewnym okresie trwania separacji, małżonkowie wrócą do siebie i stwierdzą, że jednak chcą dalej być razem, wystarczy orzeczenie sądu o zniesieniu separacji i małżonkowie ponownie stają się małżeństwem z prawnego punktu widzenia. W konsekwencji orzeczenia sądu powraca między nimi ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, chyba, że zdecydują się na zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej (intercyzy).