Pytanie z dnia 27 listopada 2023

Od 3 lat zmagamy sie z niegrzecznym chlopcem w klasie. Obraza, wyzywa dzieci i nauczycieli. Ostatnio ciagle dokuczal mojej corce. Poszedlem z nim porozmawiac i wyjasnic sprawe. Niestety chlopiec w domu opowiedzial rodzicom, ze go wyzywalem i szarpalem. Rodzice chca wnies sprawe o naruszenie nietykalnosci. Na monitoringu szkolnym widac, ze tylko rozmawiamy. Nauczycielka dyzurujaca opisala matce zajscie, ze to byla tylko pouczajaca i grzeczna rozmowa. Zadnej agresji fizycznej i psychicznej czy slownej. Czy mama chlopca ma podstawe do zalozenia takiej sprawy? Czy moze ja wygrac? Co mi grozi?

Zgodnie z art. 217 § 1 kodeksu karnego za naruszenie nietykalności cielesnej może grozić kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Mama chłopca ma prawo do złożenia aktu oskarżenia i to ona będzie musiała przedstawić niezbędne dowody potwierdzające, że w rozmowie z jej synem naruszył Pan jego nietykalność cielesną (np. poprzez szarpanie). Jeżeli, tak jak Pan opisał, z nagarnia nie wynika nic oprócz rozmowy, to mama chłopca musiałaby przedstawić jakieś dowody, że faktycznie do naruszenia nietykalności cielesnej doszło. Zatem udowodnienie Panu naruszenia przepisu z art. 217 § 1 zależy od przedstawionych dowodów przez mamę chłopca. Pan natomiast w obronie będzie musiał obalić dowody przedstawiane przez mamę chłopca (np. poprzez przedstawienie nagrania, na którym widoczna jest wyłącznie rozmowa, bądź też poprzez zeznania świadka - nauczycielki).

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 listopada 2023 17:05 Zmodyfikowano dnia: 27 listopada 2023 17:05 Obejrzało: 109 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli nawet jakaś sprawa przeciwko Panu się pojawi to rodzice dziecka muszą udowodnić, że sytuacja miała miejsce tj. przedstawić wynik obdukcji dziecka, zeznania świadków. Pan zaś ze swojej strony powinien wnosić o zabezpieczenie monitoringu z tego dnia, i również przedstawić zeznania świadków. Jeśli zaś rodzice wnosiliby o odszkodowanie czy zadośćuczynienie to musieliby udowodnić jak wyżej, że sytuacja miała miejsce i ze jej konsekwencją była konkretna szkoda lub krzywda.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 listopada 2023 01:37 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2023 01:37 Obejrzało: 103 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.