Kolizja drogowa.

Pytanie z dnia 28 kwietnia

Dziś byłam uczestnikiem kolizji drogowej. Wymijalam samochody stojące na moim pasie sygnalizując to kierunkowskazem. Jeden z nich będący tirem zaczął włączać się do ruchu. Z racji na jego gabaryty zatrzymałam się w trakcie wykonywania manewru. Kierowca tira dał znak że to ja mogę jechać. Ruszyłam i poczułam uderzenie. Okazało się że auto jadące za mną zaczęło mnie wyprzedzac. Przednia strona uderzyłam w jego bok. Policja nałożyła mandat na mnie. Czy mogę się odwołać i mam jakiekolwiek szanse w tej sprawie?

Dzień dobry. W sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni kto popełnił wykroczenie, zalecam nie przyjmować mandatu. Dlaczego? Przyjęcie manadatu to uznanie swojej "winy" w zdarzeniu drogowym. Prawomocny mandat można uchylić, jednak jest to dużo trudniejsze niż próba udowodnienia w postępowaniu sądowym, że nie byliśmy winni kolizji, wtedy gdy mandatu nie przyjmiemy. Zaakceptowanie grzywny powoduje, że z pewnymi wyjątkami, które w opisywanej sytuacji nie występują, mandat można uczylić za działanie, które nie było wykroczeniem. W zdarzeniu drogowym trudno to wykazać. Gdyby jednak zdecydowała się Pani wnieść o uchylenie mandatu, proszę to zrobić w terminie 7 dni, a więc do 6 maja br. Pozdrawiam, adwokat Anna Wróbel

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 kwietnia 2022 18:20 Zmodyfikowano dnia: 29 kwietnia 2022 18:20 Obejrzało: 86 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, jeśli uważa Pani, że mandat został nałożony na Panią niesłusznie - oczywiście może Pani się od niego odwołać. Wniosek o odwołanie od mandatu należy dostarczyć do odpowiedniego organu w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Po przebadaniu przez sąd okoliczności sprawy, wyznacza on termin rozprawy. Co ważne, mandat karny podlega uchyleniu w następujących przypadkach: - kiedy czynność nie była wykroczeniem (np. dzień po zmianie przepisów, kiedy to nasze działanie nie było już zakwalifikowane jako wykroczenie); - jeśli możliwość ukarania przysługuje tylko sądowi; - działanie nastąpiło wskutek obrony koniecznej lub obrony dobra chronionego prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć (np. podczas ratowania życia); - za działanie, które zostało spowodowane chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych (np. atak schizofrenii). Może Pani zatem złożyć odwołanie, natomiast ciężko bez wnikliwego przebadania sprawy stwierdzić, kto ponosi w opisanej przez Panią sytuacji odpowiedzialność. Przesłanki odpowiedzialności są badane każdorazowo i wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 maja 2022 12:56 Zmodyfikowano dnia: 3 maja 2022 12:56 Obejrzało: 67 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.