Pytanie z dnia 09 sierpnia 2015

Dzień dobry.
Urząd skarbowy i izba skarbowa na podstawie wydanych decyzji ( nie prawomocnych ponieważ odwoływaliśmy się) doprowadzili do ogłoszenia upadłości firmy mojego męża. Wcześniej zajęli cały majątek ( dwie hale 1250 i 950 m2 wraz z placem ok. 6000 m 2, działkę 4000 m 2 i dom ). Sprawy trwały prawie 8 lat. W tym czasie narosło zadłużenie z tytułu podatku od nieruchomości i inne zobowiązania. My nie mogliśmy dysponować naszym majątkiem , a chcieliśmy sprzedać jedną z hal i zapłacić wszystkie należności. W chwili obecnej wygraliśmy wszystkie sprawy z urzędem i izbą skarbową i sądem WSA( mamy wyroki NSA) ale syndyk za bezcen sprzedał nasze hale, działkę i przymierza się do domu.Dom nasz jest postawiony na działce która zapisana była tylko na męża , ale postawiony był w czasie trwania naszego związku małżeńskiego . Jakie jest prawo- czy część domu jest moja i dzieci?? czy syndyk może sprzedać nasz dom bez mojej zgody nie zabezpieczając mnie i dzieciom mieszkania. Mąż nie pracuje( jest w depresji) ja straciłam pracę w czerwcu( szukam nowej) możemy stracić dom. Powinniśmy założyć sprawę o odszkodowanie i zniszczenie naszego majątku ale nie mamy pieniędzy na wpłaty do sądu. ( Wcześniej nigdy nie uzyskaliśmy zwolnienia z opłat.
W czasie ostatniej rozmowy z syndykiem , namawiał mnie obyśmy razem z mężem złożyli jeszcze wniosek o upadłość konsumencką, że będzie to dla nas bardzo korzystne. W takiej sytuacji nie wiem czy moglibyśmy występować o odszkodowanie. Jakie mamy prawa i co zrobić w naszej sytuacji ? Nie wiem gdzie się udać .

Jak najbardziej powinni Państwo wystąpić o odszkodowanie. Jest duża szansa, że sąd zwolni Was z kosztów postępowania. Ma Pani formalnie przeciwko mężowi powództwo o zwrot nakładów koniecznych na budowę domu, czyli 50% jego wartości. Powinna Pani też zgłosić te roszczenia syndykowi. Niestety ale innych roszczeń w stosunku do domu Pani nie posiada. Dzieci natomiast nie mają żadnych praw do domu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 sierpnia 2015 01:26 Obejrzało: 3420 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.