Pytanie z dnia 29 lipca

Dzień dobry,
mam takie następujące problemy:
Moja bliska znajoma mieszka sama z synem w domu. I o ten dom chodzi. Nie mam pojęcia jak to prawie wygląda, ale właściciela praktycznie nie ma, ponieważ od kilku pokoleń sytuacja ze spadkami nie jest uregulowana.
Mieszka tam od urodzenia, przeszło 40 lat, z czego od ponad 10 lat sama z synem ponieważ mąż odszedł z dnia na dzień, a jej rodzice, którzy też tam mieszkali, już zmarli.
Pomyślałem, że może jest szansa na przyznanie własności poprzez zasiedzenie. Myślę, że pomogłoby im to w trochę spokojniejszym życiu i ewentualne niektóre poważniejsze remonty były możliwe, ponieważ ten dom jest w bardzo złym stanie.
Czy faktycznie istniałaby taka możliwość?
Kolejną sprawą jest moja przyjaciółka, której mama powiedziała, że wyrzuca ją z domu jak skończy 18 lat, czyli za niecałe 2 tygodnie. Z tego co wiem to chyba nie za dużo można z tym prawnie zrobić, jednak czy istniałaby jakaś opcja, aby jej pomóc?
Bardzo proszę o pomoc i możliwy dalszy kontakt z prawnikami specjalizującymi się w tego typu sprawach.
Z wyrazami szacunku,
Kacper Czepczyński

Dzień dobry, jest oczywiście możliwość zasiedzenia nieruchomości. Należy spełnić pewne przesłanki. Proszę o kontakt telefoniczny bądź mailowy w celu uzyskania dalszych informacji.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 lipca 2022 10:30 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 10:30 Obejrzało: 21 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Sz.Panie Jeżeli chodzi o sprawę o zasiedzenie - potrzebny jest numer księgi wieczystej nieruchomości. Jeżeli znajoma nim nie dysponuje powinna udać się do Urzędu Miasta ( Gminy ) do Wydziału Geodezji w celu uzyskania tego numeru. Mogę się podjąć przeprowadzenia tej sprawy - ale już odpłatnie. Jeżeli jest Pan zainteresowany pomocą - proszę o przesłanie mi swojego adresu e-mail - prześlę wycenę. Co do drugiej sprawy - matka nie może wyrzucić córki na ulicę albowiem ta podlega ochronie prawnej.Może natomiast wnieść do sądu o eksmisję i w tym wypadku przyjaciółka może domagać się przyznania lokalu zastępczego. z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 lipca 2022 13:14 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 13:14 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. 1. Być może istniej szansa na zasiedzenie nieruchomości, natomiast wymaga to szczegółowej analizy stanu faktycznego. Przy zasiedzeniu należy bowiem wykazać samoistne nieprzerwane posiadanie przez 20 albo 30 lat (w zależności od sytuacji). Największym problemem może być tu wykazanie samoistności posiadania - badanie tej kwestii można rozpocząć od zbadania KW tej nieruchomości. Czy zna Pan nr KW? 2. Matka nie ma prawa wyrzucić córki "na bruk". Córka podlega bowiem ochronie na podstawie ustawy o ochronie lokatorów. Chcąc zmusić córkę do opuszczenia mieszkania matka musi wypowiedzieć jej umowę, wyznaczyć odpowiedni termin, a następnie wnieść do sądu o eksmisję i tę eksmisję przeprowadzić. Eksmisja będzie się natomiast wiązać z koniecznością zapewnienia córce lokalu zastępczego przez Gminę. Jeżeli matka wyrzuci córkę "na bruk" to popełni przestępstwo z art. 191 § 1a k.k. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 29 lipca 2022 20:03 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 20:03 Obejrzało: 17 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.