Wypadek drogowy a odszkodowane od sprawcy wypadku.

Pytanie z dnia 25 listopada 2020

Witam, maz uczestniczył w wypadku drogowym, zostala wezwana karetka ale strazacy dostali odpowiedz ze zadna nie przyjedzie. Zawiozlam go do szpitala w innym mieście bo w nasz jest covidowy. Maz skarzyl sie na bol barków, odcinka szyjnego i plecow gdyz jako instruktor nauki jazdy nie miak zapierych pasow. Uderzyl tez glowa o szybe ktora pekla. Na sorze go nie przebadano bo powiedzieli ze dobrze wyglada i wyslali do przychodni ortopedycznej w tym samym szpitalu. Tam lekarz po szybkim badaniu polegającym na uniesieniu rak stwierdzil ze wszystko jest ok i odeslal do domu. Na wlasna reke zalatwilismy przez lekarza rodzinnego rtg kregoslupa. Wyszlo nieznaczne przesuniecie kregu. Prywatny ortopeda prosil o szybkie zrobienie tomografii w celu ustalenia leczenia gdyz ucisniety jest nerw ktory promieniuje do nogi. Jutro robi na wlasny koszt tomografie i zobaczymy co dalej. Oczywiscie bedziemy walczyc o odszkodowanie od sprawcy wypadku. Teraz moje pytanie, czy mozemy starac sie o zadoscuczynienie od szpitala za to ze nie zbadał prawidlowo uczestnika wypadku i nie udzielil pomocy? Czy jest to sprawa raczej przegrana, ktora bedzie sie ciagnac latami?

Można domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia, ale sprawa będzie trwała dłużej niż od sprawcy wypadku jak znam życie... konieczne będzie powołanie biegłego do oceny rzetelności przebiegu leczenia a więc część biegłych z okręgu może chcieć się wyłączyć. Z reguły biegli sądowi lekarze często pracują na terenie okręgu danego sądu. Powinni Państwo zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela szpitala (za pośrednictwem szpitala), nic to nie kosztuje, a czasem jednak uznają swoją winę. Na pierwszy rzut oka mamy tu tylko błędną diagnozę i opóźnienie leczenia, a skutki wynikają z wypadku. Do sprawy trzeba jednak podejść ostrożnie. Jeśli sprawca bądź jego ubezpieczyciel dowie się, że jest sprawa przeciwko szpitalowi może bronić się w swojej sprawie tym, że dalsze uszczerbki na zdrowiu są skutkiem nie bezpośrednio wypadku lecz opóźnienia diagnozy i podjęcia leczenia. Najpierw więc i tak warto by było znaleźć lekarza, który oceni czy błędy lekarskie były a jeśli byly - czy wywołały jakieś skutki w zdrowiu męża, których nie można przypisać sprawcy. Wydaje mi się, że nie musi to być biegły i prywatna opinia bo to kosztuje, ale czasami zdarzają się lekarze, którzy odpowiedzą na pytania w ramach prowadzonego przez siebie leczenia. To tak ogólnie bo każda sprawa jednak jest indywidualna.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 listopada 2020 08:58 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2020 08:58 Obejrzało: 277 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Na Państwa miejscu nie dochodziłbym odszkodowania bezpośrednio od sprawy wypadku, lecz od ubezpieczyciela pojazdu (zakładam, że sprawca miał OC). Ubezpieczyciel będzie posiadał środki na wypłatę odszkodowania/zadośćuczynienia. Sprawca nie zawsze. Odnośnie odszkodowania/zadośćuczynienia od szpitala - jeśli są w stanie Państwo wykazać, że na skutek zaniechania ze strony personelu szpitala ponieśliście określone wydatki lub, że to zaniechanie przyczyniło się do powstania/pogłębienia obrażeń - możecie Państwo dochodzić zapłaty bezpośrednio od szpitala. Na Państwa miejscu skupiłbym się na zebraniu i doręczeniu dokumentacji potwierdzającej dotychczasowe działania i przekazaniu jej organom ścigania. Jeśli obrażenia powstałe wskutek wypadku są bardziej rozległe niż pierwotnie zakładano, sprawca wypadku może ponosić odpowiedzialność nie tylko na drodze cywilnej, lecz przede wszystkim - odpowiedzialność karną. W razie wątpliwości, proszę o kontakt.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 listopada 2020 09:24 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2020 09:24 Obejrzało: 276 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Tak, ale warto skierować jednak roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy w pierwszej kolejności. Zapraszam do kontaktu, prowadzę wiele takich spraw w całym kraju. Polecam też bloga zadoscuczynienie.com, którego jestem autorem, a na którym opisuję podobne sprawy. Pozdrawiam, Piotr Stosio

Odpowiedź nr 3 z dnia 26 listopada 2020 13:40 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2020 13:40 Obejrzało: 273 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.