Rozwód.

Pytanie z dnia 01 grudnia 2020

Dzień dobry, postaram się opisać sytuację w której się znalazłam. 29.07.2019 r zawarłam związek małżeński, od 3 lat mieszkamy w mieszkaniu na który zaciągnięty jest kredyt hipoteczny na męża, brał on kredyt jak był jeszcze kawelerem. W lutym 2020 mąż oznajmił ze ma długi w parabankach najpierw że jest to kwota 20 tys po 2 tyg 40 tys po jakimś czasie wyszło że jest to kwota powyżej 100 tys. Kilka dni temu przegrał swoją pensje w kasynie wirtualnym. Jakie mam podjąć kroki abym to nie ja została pociągnięta do odpowiedzialności spłacania. Zaznaczę ze rozważałam sprzedaż mieszkania ale kredyt bym zaciągnięty z programu mieszkania dla młodych i sprzedaż tego mieszkania przed upływem 5 lat wiąże się z wysokim procentem. Jak od tego się uwolnić? Rozwód? Co dalej? Mam syna 9 letniego z poprzedniego związku.
Proszę o pomoc
Anna

Wierzyciel może zostać zaspokojony z majątku wspólnego oraz osobistego każdego z małżonków jedynie w sytuacji, gdy oboje małżonkowie są stronami czynności prawnej, która jest przyczyną powstania długu. Natomiast, jak stanowi art. 30 § 1 krio, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Jeśli pożyczki albo kredyty zaciągane były przez współmałżonka np. na uczestnictwo w grach hazardowych to nie mogą mogą być traktowane jako zobowiązania, które mają spełniać potrzeby rodziny. W takich sytuacjach za długi odpowiedzialność ponosi jedynie małżonek zaciągający zobowiązanie. Czy mieszkanie jest Państwa współwłasnością? Wierzyciel nie może co do zasady sięgnąć do majątku wspólnego. Natomiast wierzyciel nie musi czekać aż między małżonkami ustanie wspólność majątkowa. Stosownie do przepisu art. 52 § 1a K.r.o. ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Reasumując - nie odpowiada Pani za długi męża w opisanej sytuacji, jednak jeżeli wierzyciel nie uzyska zaspokojenia z majątku osobistego męża (o ile taki istnieje), może wnosić o ustanowienie rozdzielności majątkowej i w konsekwencji dojdzie do podziału majątku wspólnego, co w rezultacie doprowadzi do jego zaspokojenia się z połowy wartości mieszkania, jeżeli jest wspólne. Jeżeli natomiast mieszkanie należy tylko do męża (nabyte przed ślubem) - dług może być zaspokojony z mieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 grudnia 2020 18:28 Zmodyfikowano dnia: 1 grudnia 2020 18:28 Obejrzało: 182 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Pani nie odpowiada za kredyt hipoteczny zaciągnięty przez męża, kiedy jeszcze nie byliście Państwo małżeństwem. Bank oczywiście może wypowiedzieć kredyt ( jeżeli przestanie być obsługiwany ) i wszcząć postępowanie egzekucyjne z nieruchomości zabezpieczającej kredyt ( mieszkania ) Za długi w parabankach , jeżeli Pani nie wyraziła zgody na ich zaciąganie również Pani nie odpowiada i parabanki nie mogą ich od Pani egzekwować a jedynie od męża. Jego zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Czy rozwód - to zależy tylko od Pani w grę bowiem przecież wchodzą nie tylko pieniądze ale i uczucia. Na wszelki wypadek radziłbym zaciągnąć , że się tak kolokwialnie wyrażę męża do notariusza w celu ustanowienia rozdzielności majątkowej. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 grudnia 2020 18:57 Zmodyfikowano dnia: 1 grudnia 2020 18:57 Obejrzało: 182 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.