🤔🤔🤔Właścicielu lokalu, czy możesz stać się stroną umowy najmu mieszkania, nawet gdy o tym nie wiesz?

PEŁNY TEKST ZNAJDZIESZ NA BLOGU PRAWAWYNAJMUJACEGO.PL

Poniżej podam Ci 4 przepisy kodeksu cywilnego, które mogą być szczególnie niekorzystne dla Wynajmujących lokale mieszkalne.

#1 Domniemanie przedłużenia najmu

Art 674 kodeksu cywilnego:

„jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”.

#2 Zawierasz umowę najmu mieszkania z osobą będącą w związku małżeńskim? Masz jeszcze jednego Najemcę gratis

Art. 680 ze zn. 1 kodeksu cywilnego:

§  1.  Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.
§  2.  (...)

#3 Umarł król. Niech żyje król!

Przeczytaj art. 691 kodeksu cywilnego:

„Art.  691.

1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą

. 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. (…)”

#4 Kupiłeś lokal z Najemcami? Od teraz to Ty jesteś stroną umowy najmu.

Nabywca mieszkania wstępuje w stosunek najmu, który łączył zbywcę z Najemcami.

„Art.  678 KC

1. W razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.

2. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.”

Zachęcam do odwiedzin mojego bloga, gdzie znajdziesz pełny tekst artykułu.

r.pr. Marek Rackiewicz