Upadłość przedsiębiorcy a upadłość konsumencka (część I)

Upadłość gospodarcza (przedsiębiorcy), tj. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, nie jest zbytnio popularna wśród przedsiębiorców. Oznacza to, że zadłużeni przedsiębiorcy uciekają od upadłości gospodarczej na rzecz upadłości konsumenckiej

Nowelizacja prawa upadłościowego

Niewątpliwie miała na to wpływ ostatnia nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie w marcu 2020 roku. Jak wynika z analizy statystyk, jedną z przyczyn powstania niewypłacalności firm (przedsiębiorców) jest trwający stan pandemii koronawirusa i wprowadzone przez to ograniczenia , co wpłynęło na kondycję finansową niektórych firm (przedsiębiorców).

Właśnie ta długoterminowa walka o przetrwanie skutkowała uszczupleniem portfela przedsiębiorców, czego następstwem było zwiększenie popularności instytucji upadłości konsumenckiej .

Powody składania wniosków o upadłość konsumencką przez przedsiębiorców: do złożenia wniosku o upadłość konsumencką nie jest potrzebny żaden majątek.

Złożenie wniosku o upadłości konsumenckiej

Nie mając przysłowiowej złotówki, można złożyć wniosek o upadłość konsumencką i uzyskać oddłużenia. W przypadku upadłości gospodarczej (przedsiębiorcy) konieczne i niezbędne jest posiadanie dużych środków finansowych.

Koszt upadłości gospodarczej

Koszt upadłości gospodarczej idzie niekiedy w dziesiątki tysięcy złotych , a koszty te pokrywane są z majątku upadłego przedsiębiorcy. Zaś w przypadku braku takiego majątku sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości gospodarczej, wobec czego dla wielu przedsiębiorców, a w szczególności prowadzących działalność na podstawie wpisu do CEIDG, upadłość konsumencka stanowi jedyną możliwość pozbycia się zadłużenia.

Czy upadłość gospodarcza jest gorsza od upadłości konsumenckiej?

Odpowiedź na tak postawione pytanie musi brzmieć: nie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez przedsiębiorcę w większości przypadków jest korzystne , albowiem nie chodzi tutaj nie tylko o środki finansowe, ale także o uproszczoną procedurę, co powoduje znaczące skrócenie czasu postępowania upadłościowego.

W części II wskażemy m.in. główne różnice między upadłością gospodarczą a upadłością konsumencką.