Sposoby zniesienia współwłasności

Współwłasność polega na tym, że własność danej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie. W takiej sytuacji każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do korzystania i pobierania pożytków z całej rzeczy w takim zakresie w jakim nie narusza to praw pozostałych współwłaścicieli. Co do zasady współwłasność ma charakter tymczasowy- każdy ze współwłaścicieli może bowiem wnioskować o jej zniesienie. Jak należy to zrobić i jakie są możliwe sposoby zniesienia współwłasności ?

Sposoby zniesienia współwłasności.

Jako adwokat w pierwszej kolejności muszę wyjaśnić, iż kodeks cywilny przewiduje trzy sposoby zniesienia współwłasności rzeczy wspólnej, a ich kolejność nie jest przypadkowa. Są to: podział rzeczy wspólnej pomiędzy współwłaścicieli, przyznanie rzeczy wspólnej jednemu ze współwłaścicieli ze spłatą na rzecz pozostałych oraz sprzedaż rzeczy wspólnej i podział uzyskanych środków pomiędzy współwłaścicielami stosownie do posiadanych przez nich udziałów.

Podział rzeczy wspólnej pomiędzy współwłaścicieli, jako sposób wyjścia ze współwłasności, został wskazany przez ustawodawcę w pierwszej kolejności. Jako adwokat uważam, że jest to uzasadnione tym, że przy tym sposobie podziału rzeczy wspólnej każdy z dotychczasowych współwłaścicieli otrzymuje część rzeczy wspólnej z której może w dalszym ciągu korzystać. Jeżeli wskutek podziału współwłaściciel otrzymał część rzeczy, której wartość jest mniejsza od wartości przysługującego mu udziału, różnica ta może zostać wyrównana przez dopłaty na jego rzecz od pozostałych współwłaścicieli. Jako adwokat wskazuję jednak, iż podział rzeczy pomiędzy współwłaścicielami nie zawsze jest możliwy. Takie ograniczenie będzie miało miejsce wówczas gdy fizyczny podział rzeczy wspólnej byłby sprzeczny z ustawą, ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo też pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

W drugiej kolejności ustawodawca przewidział, iż zniesienie współwłasności może nastąpić poprzez przyznanie rzeczy wspólnej na własność jednemu ze współwłaścicieli z jednoczesną spłatą wartości udziałów pozostałych.

Wreszcie, w trzeciej kolejności możliwa jest sprzedaż rzeczy wspólnej i podział uzyskanych stąd środków pomiędzy współwłaścicielami stosownie do posiadanych przez nich udziałów. Klientom mojej kancelarii adwokackiej od razu wskazuję jednak, iż taki sposób zniesienia współwłasności jest możliwy tylko jeżeli zgodzą się na to wszyscy współwłaściciele.

Zniesienie współwłasności przed Sądem czy w drodze umowy ?

Zniesienie współwłasności może zostać przeprowadzone na dwa sposoby: w drodze umowy zawartej przez współwłaścicieli albo też w drodze postępowania sądowego.

Umowa w przedmiocie zniesienia współwłasności może być zawarta tylko przez wszystkich współwłaścicieli i powinna kompleksowo regulować wszystkie związane z tym kwestie, w tym również wzajemne rozliczenia między współwłaścicielami. Jako adwokat podkreślam, że jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomości, to umowa wymaga formy aktu notarialnego.

Z kolei sądowe zniesienie współwłasności odbywa się na skutek wniosku złożonego przez co najmniej jednego współwłaściciela. Postępowanie wszczęte takim wnioskiem prowadzone jest w trybie nieprocesowym przez sąd rejonowy właściwym ze względu na miejsce położenia rzeczy. Wniosku o zniesienie współwłasności podlega opłacie w kwocie 1000 zł, a jeżeli współwłaściciele są zgodni co do sposobu podziału- 300 zł.

Zniesienie współwłasności w Bielsku-Białej.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem opinii prawnej lub powierzeniem prowadzenia sprawy o zniesienie współwłasności w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami zamieszczonymi na moim blogu .

Autorem wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.