Rozwód kościelny? a może unieważnienie małżeństwa kościelnego ?

Zazwyczaj w pierwszym kontakcie z klientem słyszę, że chce uzyskać rozwód koscielny albo unieważnić małżeństwa kościelne. Myślę, że tak naprawdę różnice dostrzegają pracownicy Trybunału Kościelnego czy Sądu Metropolitalnego, jednak dla prawidłowego zrozumienia na czym polega proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa wyjaśnie jakie są różnice między tymi pojęciami.

Rozwód to orzeczenie o trwałym i zupełnym rozpadzie małżeństwa- oznacza to że przez pewien czas małżeństwo trwało, ale ustały więzi emocjonalne, gospodarcze i fizyczne dlatego orzekany jest rozwód.

Unieważnienie malzenstwa jest również pojęciem z prawa cywilnego- rodzinnego i przy spełnieniu określonych przyczyn np. choroba psychiczna, bigamia czy wady oświadczenia woli sąd konstytutywnym wyrokiem unieważni małżeństwo. Oznacza to że małżeństwo jest ważne, ale sąd swoim orzeczeniem stwierdza że małżeństwo staje się nieważne.

Kościelny proces o stwierdzenie nieważności polega na badaniu czy zaistnialy określone przesłanki do wydania pozytywnego wyroku i jeśli są one udowodnione to w wyroku stwierdza się, że od samego początku małżeństwo nie było ważne i nigdy nie zaistniało jako sakrament.

W następnych postach o konkretnych przesłankach do przeprowadzenia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa.