Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - kary dla jednego z rodziców czy obojga ?

Niewykonywanie kontaktów z dzieckiem - kary dla jednego z rodziców czy obojga ?

Ostatnio spotkałam się z zapytaniem, które dotyczyło kontaktów rodzica z dzieckiem. Odnosiło się ono do sytuacji, w której jedno z nich utrudniało drugiemu kontakt z synem. Zapytano mnie o to, czy istnieje sposób, by ,,niechętnego" rodzica w jakiś sposób ukarać. Otóż, istnieje i chciałabym go w tym wpisie omówić.

Podstawowym celem wprowadzonej w 2011 r. zmiany do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest wzmocnienie prawidłowego wykonywania kontaktów z dzieckiem przez oboje rodziców. Dlatego chciałabym podkreślić (a jak zauważyłam jest to dość dużym zaskoczeniem), że sankcja może zostać nałożona zarówno na rodzica, pod którego opieką dziecko pozostaje (przykładowo matkę, która nie dopuszcza do konaktu ojca z dzieckiem), jak i na osobę, która do kontaktu jest uprawniona (przykładowo ojca, który nie przestrzega ustalonego sposobu kontaktu z dzieckiem).

Jak wygląda postępowanie w tego typu sprawach ? Ma ono dwuetapowy charakter.

Pierwszy etap odnosi się do tego, że sąd po rozważeniu danej sytuacji i określeniu, że osoba nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje kontakty z dzieckiem (co oczywiście należy wykazać) - zagraża jej nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku na rzecz strony przeciwnej. Wysokość tej kwoty jest uzależniona od sytuacji majątkowej i finansowej osoby, na którą ma być nałożone zagrożenie.

Etap drugi odnosi się do sytuacji, w której po orzeczeniu zagrożenia nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej - kontakty z dzieckiem w dalszym ciągu są niewykonywane lub wykonywane niewłaściwie. Wówczas sąd opiekuńczy nakazuje zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. Co istotne, sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej  ze względu na zmianę okoliczności.

Na zakończenie dodam, że prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.