Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

Przepisy prawa restrukturyzacyjnego precyzyjnie opisują zasady przyjmowania układu. Jednak w jaki sposób doprowadzić do tego, aby spełnić te kryteria? Innymi słowy w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami, aby głosowali za przyjęciem układu? W mojej ocenie jest to jedno z ważniejszych zadań dla doradcy restrukturyzacyjnego , który przeprowadza wraz z dłużnikiem postępowanie restrukturyzacyjne.

Kryteria przyjęcia układu

Kryteria przyjmowania układu przez wierzycieli różnią się w zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego. Najbardziej restrykcyjne zasady obowiązują w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Wynikają one uwagi na fakt, że zbieranie głosów odbywa się poza kontrolą sądu - jedynie przy udziale nadzorcy układu. Zatem w celu przyjęcia układu musi za nim zagłosować większość spośród wszystkich wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania. Suma wierzytelności tych wierzycieli musi dodatkowo wynosić co najmniej 2/3 wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Dłużnik musi zatem przekonać do głosowania za układem większość spośród wszystkich swoich wierzycieli, a suma wierzytelności tych wierzycieli musi wynosić co najmniej 2/3 wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Pozostałe rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

W pozostałych postępowaniach układ można zawrzeć, jeśli w zgromadzeniu wierzycieli uczestniczy co najmniej 1/5 wierzycieli, którzy są uprawnieni do głosowania nad układem. Gdy ten warunek jest spełniony to za układem musi zagłosować jedynie większość wierzycieli (z tych uczestniczących w głosowaniu). Suma wierzytelności tych wierzycieli musi wynosić co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących tym głosującym wierzycielom. Konieczne jest zatem uzyskanie większości osobowej oraz kapitałowej.

W tym przypadku dużnik musi zatem przekonać do głoowania za układem jedynie większość spośród głosujących wierzycieli, a nie spośród wszystkich swoich wierzycieli.

Jak zawrzeć układ z wierzycielami?

Wyżej wskazane kryteria przyjmowania układu mogą wydawać się trudne do osiągnięcia. Jak bowiem przekonać większość spośród 100 czy 200 wierzycieli, aby przyjęli układ? W mojej ocenie kluczowe są tu działania licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, który powinien aktywnie prowadzić dialog z wierzycielami.

Zbieranie głosów

Zanim zostanie przeprowadzone zgromadzenie wierzycieli głosy zbierane są korespondencyjnie. W związku z tym trzeba zadbać o to, aby na tym etapie zostało oddanych jak najwięcej głosów za przyjęciem układu. Pomocne w tym będą odpowiednie propozycje układowe uwzględniające podział wierzycieli na grupy. Ułatwi to osiągnięcie tzw. większości osobowej - czyli wymagnego do przyjęcia układu kworum. Wtedy pozostanie do zrealizowania drugie kryterium, czyli większość kapitałowa (2/3 wierzytelności głosujących za układem). Odpowiednie propozycje układowe mają tu duże znaczenie. Nie są jednak głównym czynnikiem decydującym o tym, czy dany wierzyciel zagłosuje za układem, czy też przeciw układowi. W tym celu warto zadbać o odpowiedni dialog z wierzycielami posiadającymi największe kwotowo wierzytelności . Nie można oczywiście pomijać tak istotnej kwesti jak planu restrukturyzacyjnego. Rzetelnie sporządzony plan restrukturyzacyjny pozwoli wierzycielom ocenić, czy restrukturyzacja jest w zasięgu dłużnika.

Podsumowanie

Zawarcie i następnie wykonanie układu zawartego z wierzycielami może ochronić przedsiębiorcę przed koniecznością ogłaszania upadłości. Zarazem zobowiązania przedsiębiorstwa ulegają redukcji, czasami znacznej. W związku z tym warto postarać się o to, aby przekonać wierzycieli do zawarcia układu.

Kancelaria restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy zajmuje się oddłużaniem firm w restrukturyzacji. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące postępowania restrukturyzacyjnego to zapraszamy do kontaktu mailowego kontakt@lipinskikancelaria.pl lub telefonicznego 792 873 876.