Jak wygląda sprawa rozwodowa

Rozwód ➤ Rozprawa rozwodowa ➤ Jak wygląda sprawa rozwodowa ➤ Adwokat Karolina Bajtek ➤ Jak napisać pozew o rozwód ➤ Adwokat rozwód Poznań

Jednym z najczęstszych pytań, które słyszę na początku konsultacji w sprawie o rozwód jest pytanie o to, jak wygląda sprawa rozwodowa .

A konkretnie, pytania moich klientów dotyczą w szczególności następujących kwestii: jak napisać pozew o rozwód, co się dzieje po złożeniu pozwu do sądu, czy drugi małżonek dostanie nasz pozew, czy ma obowiązek na niego odpisać oraz co się dzieje na rozprawie rozwodowej.

Na temat tego, jak przebiega rozprawa rozwodowa , na blogu znajduje się już artykuł – sprawdź tutaj Odpowiedź na pozostałe pytania zamieszczam poniżej.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 1 – POZEW O ROZWÓD

Nie ma sprawy o rozwód bez tzw. pisma wszczynającego, a mówiąc wprost jest to pozew o rozwód. Pozew składany jest przez powoda (powódkę), zaś druga strona w sprawie rozwodowej nazywana jest pozwanym (pozwaną).

Jest to pierwsze pismo w sprawie rozwodowej, które należy opłacić opłatą sądową w kwocie stałej 600 złotych. Jeżeli sytuacja finansowa powoda (powódki) jest trudna, istnieje możliwość uniknięcia opłaty 600 złotych od pozwu. W tym celu do pozwu należy dołączyć tzw. oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Wzór takiego pisma znaleźć można na ogólnodostępnych stronach sądów okręgowych czy też w Biuletynie Informacji Publicznej .

W pozwie opisujemy swoje żądania co do wszystkich obligatoryjnych punktów wyroku rozwodowego. Więcej o tym, o c o zawiera wyrok rozwodowy przeczytasz tutaj .

Do pozwu obowiązkowo załączamy odpis aktu małżeństwa oraz – jeżeli strony posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci) – również dołączamy akt (akty) urodzenia dziecka (dzieci). Pozew składamy do sądu w 2 egzemplarzach.

Krok 2: ODPOWIEDŹ NA POZEW

Jeżeli złożony pozew o rozwód nie ma braków formalnych, kolejnym krokiem w sprawie rozwodowej jest przesłanie przez sąd pozwu o rozwód do pozwanego.

Sąd wysyła pismo do pozwanego na adres wskazany w pozwie. Wysyłając pismo do pozwanego, sąd nakazuje pozwanemu, żeby pozwany (pozwana) w terminie najczęściej 14 lub 21 dni od dnia otrzymania pozwu, złożył (złożyła) tzw. odpowiedź na pozew.

Krótko mówiąc, jest to pismo pozwanego które formą jest bardzo podobne do samego pozwu, w którym to pozwany wskazuje swoje żądania.

Krok 3: DALSZE PISMA W SPRAWIE

Po otrzymaniu pozwu i odpowiedzi na pozew, sąd analizuje przed wyznaczeniem rozprawy, czy żądania stron są zbieżne, czy też są sporne.

W przypadku sporu, najczęściej sąd jeszcze zanim odbędzie się pierwsza rozprawa, wysyła odpowiedź na pozew do powoda (powódki), nakazując ustosunkowanie się do tego pisma.

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 4: ROZPRAWA ROZWODOWA

Znając już ostateczne stanowiska stron zgłoszone w pismach procesowych, sąd wyznacza rozprawę, na którą wzywa strony oraz świadków (jeżeli zostali zgłoszeni). Krok ten wiąże się często z największymi emocjami dla małżonków i osób z ich najbliższego otoczenia. O tym, jak uniknąć rozprawy rozwodowej, przeczytasz tutaj .

Liczba rozpraw i to, jak długo trwa sprawa rozwodowa, będzie zależało od liczby dowodów, które mają zostać przeprowadzone przez sąd (w szczególności ilość świadków, których sąd ma przesłuchać).

Jak wygląda sprawa rozwodowa – KROK 5: WYROK ROZWODOWY

Po przeprowadzeniu całego postępowania dowodowego, sąd wyda wyrok, w którym orzeknie o wszystkich niezbędnych kwestiach dotyczących (jeszcze) małżonków oraz ich małoletnich dzieci, jeżeli takowe z małżeństwa się narodziły.

Wyrok wydawany przez sąd okręgowy (czyli tzw. sąd pierwszej instancji) nie jest prawomocny (czyli nie jest „ostateczny”). Istnieje możliwość odwołania się od tego wyroku poprzez wniesienie kolejnego pisma, czyli tzw. apelacji. Żeby można było wnieść apelację do sądu apelacyjnego, najpierw – po wydaniu wyroku przez sąd okręgowy – należy wystąpić z wnioskiem o uzasadnienie wyroku oraz wniosek taki opłacić w kwocie 100 złotych.

Sprawy rozwodowe są specjalizacją mojej Kancelarii. Wiem, z jakimi trudnymi emocjami wiąże się sprawa rozwodowa. Aby ułatwić sobie przejście przez ten trudny czas, warto skorzystać z pomocy adwokata rodzinnego . Serdecznie zapraszam do kontaktu w dogodnej dla Państwa formie.