Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Jak uzyskać alimenty na dziecko?

Sprawy alimentacyjne, niestety, zalewają polskie sądy. Nowym trendem jest fakt, że coraz więcej spraw dotyczących utrzymania (zazwyczaj) dzieci dotyczy spraw między małżonkami, którzy żyją w związku, ale jedno z nich nie chce zaspokajać potrzeb dzieci. Dzisiaj postaram się przybliżyć tematykę alimentów.

Podstawową przesłanką zasadności wystąpienia do sądu o alimenty jest brak łożenia przez jednego z rodziców na dziecko. Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia, kiedy rodzice żyją osobno. Art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRO) w zw. z art. 135 § 1 KRO, w myśl których na rodzicach ciąży obowiązek utrzymywania dziecka, jeśli nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie, natomiast zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczają zasady usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego.

Wysokość alimentów określa się na podstawie dwóch czynników: uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych rodzica.

Czym są uzasadnione potrzeby dziecka? To przede wszystkim wydatki konieczne takie jak zakup odzieży, rozrywka, zajęcia pozalekcyjne, wyżywienie, środki czystości i higiena, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Oczywiście ten katalog nie jest zamknięty, gdyż w przypadku przewlekłej choroby, dolicza się koszty rehabilitacji, konsultacji lekarskich, czy zakup leków.

Odnośnie możliwości zarobkowych, należy wskazać, że określając kwotę alimentów sąd bierze pod uwagę przede wszystkim możliwości zarobkowe rodziców, a nie rzeczywiste zarobki i dochody. Możliwości zarobkowe obejmują zarobki i profity, które osoba mogłaby osiągnąć przy dołożeniu należytej staranności oraz wykorzystaniu posiadanych sił i kwalifikacji. Możliwości zarobkowe określa się biorąc pod uwagę wykształcenie, wiek i stan zdrowotny zobowiązanego. Jeżeli rodzic zobowiązany jest bezrobotny, sąd bada czy dokłada on wszelkich starań, aby zdobyć pracę. Nawet przy niewielkich dochodach osoby zobowiązanej, sąd nałoży na nią obowiązek alimentacyjny.

Obowiązek alimentacyjny obejmuje zasadę równej stopy życiowej między dzieci a rodzicami. Sąd oceniając możliwości osoby zobowiązanej do alimentowania oprócz jej zarobków, bierze pod uwagę także jej stan posiadania. Zaspokajanie potrzeb dziecka powinno nastąpić, w razie konieczności, nawet kosztem substancji majątku rodziców. Jednak nie oznacza to automatycznego podziału wszystkich osiąganych przez rodziców dochodów, a jedynie zbliżonej do rodziców stopy życiowej uwzględniając usprawiedliwione potrzeby dziecka.

Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka może obejmować: osobiste staranie się o utrzymanie lub wychowanie dziecka wykonywane w całości lub w części przez jednego z rodziców. Rodzic, z którym dziecko mieszka i który na co dzień sprawuje pieczę świadczy przypadającą na niego część środków utrzymania (jedzenie, leki, miejsce do spania, odzież) oraz środków wychowawczych (zajęcia sportowe, wyjazdy etc.) poprzez własną pracę i troskę. Rodzic ten powinien być zobowiązany do finansowania potrzeb dziecka w mniejszym stopniu niż ten, z którym dziecko spotyka się sporadycznie. Rodzic niemieszkający z dzieckiem, wykonuje swój obowiązek alimentacyjny względem dziecka poprzez przekazywanie na jego rzecz określonej sumy pieniędzy, w wysokości ustalonej orzeczeniem sądu, ewentualnie w umowie cywilnoprawnej pomiędzy rodzicami (art. 135 § 2 KRO).

Jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy, rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie także wtedy, gdy nie znajduje się w niedostatku. Wobec treści tych przepisów uznać trzeba, że rodzic powinien dzielić się z dzieckiem skromnym nawet dochodem (I CKN 1077/99).

Ważne! Wytaczając powództwo o alimenty na rzecz małoletniego dziecka, rodzic, pod którego pieczą znajduje się dziecko reprezentuje go przed Sądem.

Jednocześnie przy wniesieniu pozwu warto złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów, aby w trakcie trwania procesu rodzic, aby otrzymywał środki pieniężne na zaspokojenie uzasadnionych potrzeb dziecka. Podstawę prawną wniosku stanowi art. 730 § 1  w zw. z art. 753 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Obalamy mit: obowiązek alimentacyjny nie kończy się wraz z ukończeniem przez dziecko 18 lat, ani też z zakończeniem nauki. Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo aż dziecko nie będzie w stanie samo się utrzymać.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 133 § 1, 135 § 1 i 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.) oraz art. 730 § 1, 753 § 1 ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2018.1360 t.j.)

Przemysław Piątek, radca prawny

tel.: 792-262-264

www.radcapiatek.pl