CZY W KOŚCIELE SĄ ROZWODY

Wprowadzenie

Często słyszy się, że w sądach kościelnych można uzyskać rozwód kościelny . Nie jest to jednak sformułowanie do końca prawidłowe. Pojęcie rozwodu kościelnego , tak głęboko weszło jednak do języka potocznego, że jego wyplewienie wydaje się dziś niemożliwe. Skoro jednak Kościół nie udziela rozwodów kościelnych , to co dzieje się w sądach kościelnych?

1. Rozwód kościelny jako element języka potocznego

Kwestia tego, że w Kościele nie ma rozwodów jest chyba na tyle oczywista, że nie wymaga szerszego wyjaśniania. Niemniej jednak w tym samym Kościele mówi się o rozwodach kościelnych . Jest to jednak sformułowanie potoczne, którego na próżno szukać w oficjalnych dokumentach kościelnych, czy ustawach kościelnych.

Sformułowanie rozwód kościelny można porównać do profesora ze szkoły średniej. Kiedyś zawsze, a dzisiaj już coraz rzadziej, nauczyciela uczącego w szkole średniej określano mianem profesora . Nie był to tytuł naukowy, lecz grzecznościowy. I tak potocznie nauczyciela w szkole średniej mianowano profesorem .

Nie inaczej jest z potocznym i grzecznościowym tytułowaniem lekarza medycyny mianem doktora . Oczywiście zdarza się, że lekarz uzyskał stopień naukowy doktora i wtedy jest doktorem sensu stricto . Zwykło się jednak mianem doktora określać każdego lekarza medycyny. A przecież studiów medycznych nie kończy się z tytułem doktora, lecz właśnie z tytułem lekarza medycyny. Potocznie więc mówi się o lekarzu medycyny – doktor .

Wracając do rozwodu kościelnego – w języku potocznym funkcjonuje takie określenie. Oznacza ono stwierdzenie ( vel orzeczenie) nieważności małżeństwa kościelnego.

2. Rozwód, unieważnienie a stwierdzenie nieważności

2.1. Rozwód oznacza, że małżeństwo zaczęło istnieć – został zawiązany węzeł małżeński – ale w wyniku jakichś okoliczności doszło do jego rozpadu, który przypieczętował wyrok sądu powszechnego – węzeł został rozcięty. Innymi słowy stwierdza się, że małżeństwo było w pewnym czasie ważne, a teraz chcemy z niego rezygnować.

2.2. Unieważnienie ( vel anulowanie) oznacza, że małżeństwo zaczęło istnieć – został zawiązany węzeł małżeński – ale w wyniku jakichś okoliczności małżeństwo to zostało zawarte w sposób nieprawidłowy, co przypieczętował wyrok sądu powszechnego – węzeł został rozwiązany. Innymi słowy stwierdza się, że małżeństwo było w pewnym czasie ważne, a teraz chcemy je unieważnić (anulować).

2.3. Stwierdzenie nieważności ( vel orzeczenie nieważności) oznacza, że małżeństwo tylko teoretycznie zaczęło istnieć – pozornie został zawiązany węzeł małżeński – ale w wyniku jakichś okoliczności małżeństwo to zostało zawarte nieważnie – węzeł małżeński nie został zawiązany, co potwierdził wyrok sądu kościelnego – węzeł nigdy nie zaistniał. Innymi słowy stwierdza się, że małżeństwo było od samego początku zawarte nieważnie ( de facto nie zostało zawarte).

3. Mnogość określeń na proces małżeński

Powyżej wymieniono najbardziej popularne określenia kanonicznego procesu małżeńskiego. Poczynając od potocznego rozwodu kościelnego , poprzez niepoprawne unieważnienie małżeństwa lub anulowanie małżeństwa po poprawne stwierdzenie nieważności małżeństwa .

Nie są to jednak jedyne określenia, z którymi można się spotkać. Obok stwierdzenia nieważności często ma się do czynienia z orzeczeniem nieważności małżeństwa , co jest pojęciem poprawnym z punktu widzenia logiki prawniczej.

Słowo małżeństwo , często jest zastępowane przez słowo ślub , co nie jest do końca poprawne. I tak mamy do czynienia z anulowaniem ślubu kościelnego , unieważnieniem ślubu kościelnego , orzeczeniem nieważności ślubu kościelnego , czy stwierdzeniem nieważności ślubu kościelnego .

Podsumowanie

W Kościele nie ma rozwodów. Używane w języku potocznym sformułowanie rozwód kościelny oznacza proces o orzeczenie ( vel stwierdzenie) nieważności małżeństwa kościelnego. Znaczenie tych dwóch pojęć posiada kardynalne różnice co do istoty kanonicznego procesu małżeńskiego – istnienie lub nieistnienie związku małżeńskiego.

Porada prawna

Jeśli chciałbyś/chciałabyś rozpocząć proces o orzeczenie nieważności małżeństwa, to skontaktuj się z naszą Kancelarią – pomożemy Ci go rozpocząć:
tel: 511 324 109
e-mail: kontakt@cancellariacanonica.pl
web: www.cancellariacanonica.pl