Co ze wspólnym kredytem po rozwodzie ?

W trakcie trwania związku małżeńskiego często zdarza się, że małżonkowie zaciągają zobowiązania finansowe. Może to być pożyczka zaciągnięta na zakup nowych mebli, ale również zobowiązanie finansowe, których czas spłaty wynosi kilkadziesiąt lat- np. kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup nieruchomości. Tak długo jak trwa małżeństwo sprawa jest jasna- oboje małżonkowie zobowiązani są do spłaty zobowiązania finansowego, nie ma przy tym większego znaczenia, które z nich uiściło ratę. Co jednak dzieje się z takim zobowiązaniem po rozwodzie ? Adwokat zaprasza do najnowszego wpisu na blogu.

Solidarna odpowiedzialność

Zasadą jest, że za zobowiązania zaciągnięte w związku z zaspokojeniem zwykłych potrzeb rodziny małżonkowie odpowiadają wspólnie. Jak wyjaśniam klientom mojej kancelarii adwokackiej jest to tzw. odpowiedzialność solidarna małżonków. Wynika to wprost z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W takich sytuacjach nie ma więc większego znaczenia, który z małżonków zaciągnął zobowiązanie- istotne znaczenie ma cel: zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny.

Z mojego doświadczenia jako adwokata wynika, iż w wypadku poważniejszych zobowiązań finansowych- np. kredytów zaciąganych na kilkadziesiąt lat- umowę podpisują co do zasady oboje małżonkowie. Co za tym idzie z punktu widzenia banku oboje małżonkowie są w takim samym stopniu zobowiązani do spłaty kredytu.

A co po rozwodzie ?

Sytuacja komplikuje się po rozwodzie. Wskutek jego orzeczenia rozchodzą się wspólne drogi małżonków, zostaje jednak wspólne zobowiązanie finansowe. Dla banku fakt rozwodu nie ma znaczenia- do spłaty kredytu w dalszym ciągu zobowiązani są oboje małżonkowie.

Jako adwokat najczęściej spotykam się z sytuacją, iż po rozwodzie jeden z byłych małżonków - zazwyczaj ten, który w ramach sprawy o podział majątku wspólnego przejmuje najbardziej wartościowy składnik tego majątku (najczęściej nieruchomość)- przejmuje na siebie również spłatę kredytu. Jako adwokat wskazuję jednak, iż takie porozumienie pomiędzy byłymi małżonkami nie wiąże banku, który w dalszym ciągu może żądać spłaty kredytu od obojga byłych małżonków. Inaczej mówiąc bank może dochodzić spłaty rat kredytu od małżonka, który na mocy wewnętrznych ustaleń został zwolniony od obowiązku jego spłaty, jeżeli drugi z byłych małżonków zaprzestanie spłaty rat.

W kontekście rozliczeń pomiędzy byłymi małżonkami należy wskazać jeszcze na jedną sytuację. Mianowicie, jeżeli jeden z byłych małżonków spłacił kredyt po rozwodzie a jeszcze przed podziałem majątku, to przysługuje mu prawo dochodzenia- w ramach sprawy o podział majątku wspólnego- zwrotu połowy tych środków od drugiego małżonka.

Sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie w Bielsku-Białej

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej podziału majątku wspólnego po rozwodzie lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.