Co składa się na odszkodowanie za szkodę medyczną?

Niniejszy wpis jest kolejnym z serii wpisów o tym co składa się na proces o odszkodowanie medyczne . W tym wpisie poruszę kwestię dotyczące odszkodowania za szkodę medyczną czyli elementu Twojego roszczenia do szpitala i jego ubezpieczyciela.

Myślisz odszkodowanie czyli całość pieniędzy , których domagam się od Szpitala i ubezpieczyciela. I tak i nie. Odszkodowanie potocznie to odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta . Jednakże na to właśnie ogólne odszkodowanie składa się rekompensata majątkowa za szkodę materialną czyli wyliczalne matematycznie roszczenie. To własnie jest odszkodowanie sensu stricto .

Wysokość takiego odszkodowanie jest w większości przypadków wyliczana matematycznie co do grosza. Na takie odszkodowanie składają się koszty leków, sprzętu medycznego np. wózka inwalidzkiego, rehabilitacji, dodatkowych zabiegów czy operacji za które musiałeś zapłacić ze swojej kieszeni. W skład odszkodowania wchodzi także koszt przejazdu do szpitala czy np. przystosowania samochodu lub mieszkania do Twoich zwiększonych potrzeb.

Ok, jak już wiesz o co możesz wystąpić. Ważnym jest żebyś wiedział jak to wszystko w sądzie udowodnić. Niestety z doświadczenia wiem, że bez stosu faktur się nie obędzie . Ważnym jest abyś zapamiętał, żeby zbierać faktury za leki i inne wskazane wyżej wydatki konieczne w związku z Twoim stanem zdrowia. Możesz je późnij przedstawić w sądzie jako twoją szkodę i żądać zapłaty od szpitala czy lekarza. Faktury muszą być imienne wystawione na Ciebie. Inaczej ich sąd nie uwzględni. Nie mogą być to same rachunki bo pełnomocnicy szpitala od razu, niestety słusznie, będą twierdzić, że nie wiadomo kto kupił dany lek. Sąd takich rachunków nie uwzględni.

Jako twoja szkoda liczne jest nie tylko to co zapłaciłeś, czyli co wypłynęło z Twojego majątku ale także to co w skutek błędu medycznego do niego nie wpłynęło. Podstawowym przykładem może być utrata zdolności do pracy np. w przypadku działalności gospodarczej. Nie możesz pracować i Twoje zyski są niższe niż w poprzednich latach albo musiałeś zatrudnić kogoś na swoje miejsce, żeby działalność się kręciła cały czas. Wiadomo przecież, że w biznesie wystarczy nawet na chwilę wypaść z obiegu, żeby potem nie móc już wrócić. Konkurencja nie śpi.

Innym przykładem może być kontrakt, który miałeś podpisać lub podpisałeś ale nie jesteś w stanie się z niego wywiązać bo jesteś po prostu chory. Taką szkodę najlepiej wykazać rozliczeniami księgowymi albo deklaracjami PIT z okresu przed szkody medycznej i po szkodzie medycznej. Twoją szkodą jest różnica w zarobkach.

Jednym słowem na koniec. Zbieraj faktury, rachunki i inne papiery potwierdzające Twoje wydatki, a to co mógłbyś zarobić ale ze względu na szkodę medyczną nie zarobiłeś wykazać możesz w sposób porównawczy stanu dochodu z przed szkody i po szkodzie.