Pytanie z dnia 21 grudnia 2023

Zmarła nagle młoda kobieta. W teorii do spadku pozostał jej mąż i córka oraz dwójka dorosłych jej dzieci z poprzedniego małżeństwa.
W otwartym teraz testamencie spadkobiercami oznaczyła dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa ALE UWAGA! Testament powstał ZANIM kobieta poznała swojego obecnego męża, zanim urodziło się ich dziecko. Przez 8 lat nie zmieniła testamentu, może nie pamiętała o nim, miała dobre życie w nowym związku i była dumna z ostatniego dziecka.
Zatem pytanie dot wykładni prawa - jeśli jej pierwotnym zamierzeniem (testament sprzed 8 lat) było "zabezpieczenie najbliższych", to czy teraz niezależnie od literalnych zapisów tego dokumentu nie powinna być wiążąca jej wola "zabezpieczenia najbliższych" i podział nie powinien zostać np sądownie zmieniony? jak do tego dojść?

Dzień dobry, jeśli testament nie został odwołany, ani zmieniony, to po zmarłej dziedziczą spadkobiercy powołani do dziedziczenia w testamencie, o ile nie odrzucą spadku w całości lub z testamentu. Mąż i dziecko z nowego związku będą najpewniej uprawnieni do zachowku. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 grudnia 2023 11:49 Zmodyfikowano dnia: 21 grudnia 2023 11:49 Obejrzało: 40 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Praktycznie nie ma szans na obejście zapisów testamentowych w opisanej sytuacji. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 grudnia 2023 14:13 Zmodyfikowano dnia: 21 grudnia 2023 14:13 Obejrzało: 38 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.