Zatrzymane prawo jazdy.

Pytanie z dnia 11 marca 2020

Wjechałem w słup pod wpływem alkoholu. Około 2 promile. Zrobilem to nieświadomie, nic nie pamiętam. Nie zdawałem sobie sprawy, że przy przewlekłej chorobie, która przechodzę- borelioza, organizm źle toleruje alkohol i może mi tak odciąć mózg. Alkohol+choroba+załamanie nerwowe (narzeczona z którą mam 2letniego syna chce się ze mną rozstać). Świadomie na pewno nie wsiadłbym po spożyciu alkoholu za kierownicę. Od czasu kolizji, tj. 17stycznia nie piję w ogóle.
Czy jako oskarżony o przestępstwo art. 178a par.1 kk, mam jakieś szanse na uniknięcie zakazu prowadzenia pojazdów, bądź na skrócenie jego czasu? Mogę nawet płacić większą grzywnę, albo nie wiem co, bo to zawsze można odpracować, gdy ma się dobrą pracę. Zatrzymanie prawa jazdy uczyniło mnie bezrobotnym, ponieważ pracowałem jako kierowca do 3,5 tony. Nie mam uprawnień kierowcy zawodowego.
W trakcie postępowania na policji, przyznalem się do winy i nie skorzystałem z prawa do samoukarania. Pomyslalem, że lepiej będzie, gdy w sądzie przedstawię swoją sytuację i pokażę, jak bardzo żałuję i tego jak bardzo potrzebne mi jest prawo jazdy.
Czy powinienem iść na jakąs terapię, żeby udowodnić, że całkiem odrzuciłem alkohol?
Czy mam jakieś szanse na brak zakazu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry, W przypadku zarzutu z art. 178a par. 1 k.k. sąd nie ma obowiązku orzec zakazu prowadzenia pojazdów, zatem może Pan walczyć o brak zakazu. Jeśli posiadanie prawa jazdy jest dla Pana tak ważne, doradzałbym skorzystanie z pomocy obrońcy, który pomoże Panu przygotować obronę i rzeczowe argumenty przemawiające przeciwko orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów. Być może Pana stan zdrowia pozwoli nawet na uniewinnienie. Z wyrazami szacunku adwokat Jakub Elegańczyk, tel. 696 850 775, e-mail: j.eleganczyk@eleganczyk.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 marca 2020 15:01 Zmodyfikowano dnia: 11 marca 2020 15:01 Obejrzało: 280 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, w przypadku warunkowego umorzenia postępowania przez sąd dopuszczalna (co do zasady) byłaby próba uniknięcia orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. W sytuacji, gdy podda się Pan dobrowolnie karze, wówczas sąd będzie zobligowany na minimum 3 lata pozbawić Pana prawa prowadzenia pojazdów. z wyrazami szacunku, adw. Marek Jaroch

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 marca 2020 21:48 Zmodyfikowano dnia: 11 marca 2020 21:48 Obejrzało: 270 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.