wypowiedzenie umowy najmu,wezwanie do naprawy szkody

Pytanie z dnia 18 czerwca 2019

Dzień dobry. Wynajmuję cześć mieszkania lokatorowi. Umowa na rok. Od lutego po 4 miesiącach zostało zniszczone. Z partnerem przebywamy za granicą więc nie mieliśmy wcześniej możliwości zobaczyć co się dzieje. Oczywoscie udokumentowalisny zniszczenia. Ale nie wiemy w jaki sposób wypowiedzieć umowę czy mimo ogromnego zasmiecenia mieszkania i zniszczeń nadal obowiązuje nas miesięczny okres wyowiedzenia? Kaucję pobraliśmy w kwocie 1500 zł myślę że kwota ta nie będzie wystarczająca. Chcemy najpierw pisemnie go upomniec o naprawienie szkód.

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów w pierwszej kolejności jest Pani zobowiązana do pisemnego upomnienia lokatora w związku z używaniem lokalu w sposób sprzeczny z umową, zaniedbaniem obowiązków, co prowadzi do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali (art. 11 ust. 2 pkt. 1) ustawy). Dopiero po pisemnym upomnieniu jeżeli stan ten nie ulegnie poprawie dopiero wówczas może Pani wypowiedzieć umowę najmu z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jednocześnie w przypadku szkód przekraczających wartość kaucji ma Pani prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilny. Z punktu widzenia dowodowego konieczne jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej jako załącznika do protokołu zdawczo-odbiorczego. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 czerwca 2019 16:22 Zmodyfikowano dnia: 19 czerwca 2019 16:22 Obejrzało: 233 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

W opisanej sprawie znaleźć zastosowanie powinien art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów (...) zgodnie z którym, rozwiązanie umowy najmu jest dopuszczalne, pod warunkiem wezwanie na piśmie (upomnienia) do korzystania z lokalu zgodnie z umową oraz przeznaczeniem oraz wezwania do wypełniania obowiązków lokatora, z zagrożeniem, że jeżeli opisany stan nie ulegnie zmianie to umowa zostanie rozwiązania. Jeżeli lokator nadal - pomimo wezwania - będzie używał lokal w opisany sposób, to uzyskujecie Państwo prawo do rozwiązania umowy najmu. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy musi być złożone na piśmie, powinno zawierać przyczynę rozwiązania, powinniście posiadać Państwo dowód jego doręczenia. Oświadczenie powinno być złożone najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. W przypadku złożenia wypowiedzenia do 30 czerwca 2019 umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 lipca 2019.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 czerwca 2019 08:14 Zmodyfikowano dnia: 21 czerwca 2019 08:14 Obejrzało: 227 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.