Wynajem mieszkania a opłata za prąd.

Pytanie z dnia 20 marca 2021

Czy właściciel ma prawo wymagać dopłaty za prąd pomimo iż na umowie zawarta jest kwota czynszu plus mediów które ustalone były jako stałe? Ponad to czy właściciel ma prawo wejść na mieszkanie bez konsultacji o innej godzinie niż była konsultacja w kwestii zmiany dostawcy internetu? Oraz czy jeżeli mam umowę na czas określony, mogę ją rozwiązać wcześniej z racji na wyżej wymienione ( między innymi) kosztem potracenia kaucji?

Jeśli czynsz oznaczono jako kwotę stałą, wliczając w niego zryczałtowane koszty np. opłaty za prąd, to właściciel nie powinien domagać się dopłaty. Może jednak podwyższyć czynsz. Najemcy przysługuje ochrona posiadania lokalu mieszkalnego, a właściciel nie powinien tego naruszać. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Jeśli umowa takich wypadków nie określa, wypowiedzenie może być uznane za drugą stronę umowy za niedopuszczalne. Rozliczenie kaucji zależy od postanowień stron umowy najmu, w szczególności odnośnie tego, jakim tytułem została wpłacona oraz co ma zabezpieczać.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 marca 2021 19:12 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2021 19:12 Obejrzało: 452 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, jeżeli wynajmujący nie zabezpieczył tej kwestii w umowie tzn. możliwości zwiększenia kwoty opłaty za prąd w razie podwyższenia stawek za jego dostarczanie - to w zasadzie jest to niemożliwe (chyba że wynajmujący zawrze aneks do umowy). Najemca jako posiadacz zależny podlega ochronie, ściślej podlega ochronie jego prawo do spokojnego posiadania najmowanej rzeczy, co oznacza, że wynajmujący nie ma prawa wkraczać do przedmiotu najmu kiedy ma na to ochotę, bo wówczas narusza posiadanie najemcy. Okresowe, terminowe umowy najmu zasadniczo nie podlegają rozwiązaniu przed terminem - jednak Sąd Najwyższy dopuścił możliwość ich rozwiązania przez najemcę, przed terminem z ważnych powodów, które to powody należy odnosić indywidualnie do każdego przypadku. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 marca 2021 23:14 Zmodyfikowano dnia: 21 marca 2021 23:14 Obejrzało: 450 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.