Pytanie z dnia 05 września 2016

Witam.Czy jak ojciec dziecka ma zabrane prawa rodzicielskie to czy córka moze do ojca jechac.I czy jak ojciec ma zabrane prawa rodzicielskie czy moze odzyska te prawa.

Dzień dobry, Odebranie praw rodzicielskich nie jest jednoznaczne z uregulowaniem kontaktów. To 2 rózne sprawy. Może się starać o przywrócenie praw rodzicielskich.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 września 2016 11:15 Obejrzało: 229 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, prawo do osobistej styczności z dzieckiem nie należy do zakresu treści władzy rodzicielskiej. Zgodnie z art. 113 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Tym samym ograniczenie, a także pozbawienie rodzica tego prawa nie oznacza braku możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z nim (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (telefon, Internet). W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, rozstrzyga sąd opiekuńczy. Sąd nie jest niczym ograniczony w podejmowaniu takiej decyzji, jedynie musi kierować się dobrem dziecka. Przykładowo, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania (np. skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną), może nakazać rodzicowi umożliwienie osobistego kontaktu dziecka z drugim rodzicem w określonym dniu tygodnia, we wskazanych godzinach. Sąd może również nakazać rodzicowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem umożliwienie innych form komunikacji na odległość (rozmów telefonicznych bądź e-maili). Jednocześnie może wskazać sposób kontroli wykonania wydanych zarządzeń. Sądowi w odniesieniu do kontaktów rodziców z dzieckiem przysługują także pewne kompetencje do ich ograniczenia (np. zakazania spotykania się z dzieckiem, przy zachowaniu możliwości porozumiewania się na odległość, zakazania zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, zezwolenia na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców) lub całkowitego zakazania, gdy sąd zadecyduje, iż utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza. Jeżeli sąd nie ograniczył kontaktów, nie ma zatem przeszkód, aby spotykał się Pan z dzieckiem. Istotną rolę odgrywa również matka córki, która może nie wyrazić zgody na kontakty w proponowany przez Pana sposób, a wtedy konieczne stanie się sądowne ustalenie kontaktów. W przypadku ustania przyczyn, z jakich sąd uprzednio orzekł o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, rodzic może złożyć wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej. W uzasadnieniu wniosku należy wskazać nie tylko przesłanki, z powodu których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej, ale także opisać w jaki sposób zmieniła się sytuacja wnioskodawcy. Warto dołączyć dowody na okoliczność ustania przyczyn uzasadniających pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 września 2016 00:49 Obejrzało: 223 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.