Pytanie z dnia 08 października 2015

Witam. we wrześniu 2012 r. parkując na parkingu supermaketu, uderzyłam w przedni bok samochodu Matiz . Ponieważ nie było właściciela pojazdu zostawiłam swój nr telefonu. Następnego dnia poszkodowany zgłosił się, sporzadziłam oświadczenie, następnie udaliśmy się do warsztatu samochodowego i tam sporządziliśmy ksero polisy OC i mojego prawo jazdy. Jakież było moje zdziwieni, gdy dzisiaj (trzy lata po zdarzeniu) odebrałam z Sądu zawiadomienie o posiedzeniu dot. zawezwanie do próby ugodowej, gdzie wzywa się mnie do zapłaty ponad 8 200 zł.(są to koszty naprawy i wynajmu samochodu zastępczego), argumentując to tym, że ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Zadzwoniłam do ubezpieczyciela i otrzymałam tylko informację, że nie jest udowodnione moje sprawstwo.Nadmieniam, ze samochód był wart ok. 1000 zł.więc wykazany koszt naprawy mija się z celem.Osobą, która upomina się o zapłatę jest mechanik wykonujący naprawę. Czy ma on prawo żądać ode mnie zapłaty? Proszę o pomoc.

Poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych albo bezpośrednio od sprawcy szkody (nawet, jeżeli jest on ubezpieczony w zakresie OC komunikacyjnego) albo też od zakładu ubezpieczeń z którym sprawca zawarł umowę ubezpieczenia OC. Jednak w sytuacji, gdy Pan (jako sprawca) z własnych środków zapłaci poszkodowanemu odszkodowanie może Pan domagać się od zakładu ubezpieczeń zwrotu wypłaconej kwoty, ponieważ wiąże Pana z zakładem ubezpieczeń umowa, na podstawie której zakład ubezpieczeń zobowiązał się do wypłaty odszkodowania w granicach Pańskiej odpowiedzialności cywilnej. Jeśli poszkodowany skieruje przeciwko Panu sprawę do sądu będzie Pan obowiązany przypozwać zakład ubezpieczeń tak aby również brał udział w postępowaniu. Przypozwanie oznacza bowiem zawiadomienie zakładu ubezpieczeń o toczącym się procesie. Niestety nie wiem jak wygląda pismo, które dostał Pan od mechanika (?), ale według mnie nie może on się domagać od Pana zapłaty, chyba, że poszkodowany dokonał cesji wierzytelności z tytułu kolizji. Zapraszam do kontaktu, w trakcie którego będę mogła zanalizować bardziej wnikliwie Pański problem i zapoznać się z pismem, które Pan dostał.

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 października 2015 21:28 Obejrzało: 734 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Ponadto zwracam uwagę, że roszczenie z tytułu zaistniałej kolizji przedawnia się z upływem 3 lat od dnia kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie odpowiedzialnej za szkoda. Pisze Pan, że szkoda miała miejsce we wrześniu 2013 r, czyli przedawnienie powinno nastąpić we wrześniu 2015 r., ale proszę zwrócić uwagę, że złożenie pisma obejmującego zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia. Wprawdzie otrzymał Pan zawezwanie do próby ugodowej w październiku jednak może okazać się, ze zawezwanie zostało złożone jeszcze we wrześniu i tym samym przerwany został tym samym bieg przedawnienia. Liczy się bowiem dzień złożenia pisma w sądzie. Zależy zatem dokładnie kiedy miała miejsce i kiedy zostało złożone zawezwanie w sądzie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 października 2015 21:37 Obejrzało: 732 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Skoro zapłaty domaga się mechanik z tytułu naprawy pojazdu, to roszczenie z umowy o dzieło przedawnia się po 2 latach od daty naprawy pojazdu. Nawet jak zostały wmontowane nowe części do pojazdu, to naprawy nie tratuje się w tym zakresie jako sprzedaży. Według roszczenie jest więc przedawnione. Radzę nie iść do sądu na próbę ugodową, bo to nie rodzi żadnych konsekwencji po Pana stronie. Sąd umorzy postępowanie wobec niezawarcia ugody, a mechanik będzie musiał się zastanowić czy iść do sądu z powództwem o zapłatę. W razie takiego obrotu sprawy służę pomocą. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 3 z dnia 8 października 2015 23:40 Obejrzało: 726 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.